Ruské výhrůžky třetí světovou válkou a použitím jaderných zbraní se stávají natolik běžnými a monotónními, že přestávají vyvolávat reakce ze světa. Ani poslední hrozby šéfa ruské diplomacie, přirovnávající Američany ke hrajícím si dětem se zápalkami, nevyvolaly žádný výrazný rozruch. Navzdory Putinovým prohlášením o obnově výroby raket a výzvám k urychlení jaderné doktríny, zůstává svět vůči ruské rétorice stále více lhostejný.
Od počátku války v Kremlu opakovaně zaznívají hrozby eskalací, zejména po klíčových událostech jako potopení křižníku Moskva či dodávky západních zbraní na Ukrajinu. Rusko varovalo před důsledky, když spojenci začali poskytovat Ukrajině munici, střely HIMARS, Storm Shadow nebo stíhačky F-16, a vyhrožovalo i po ukrajinských útocích na ruská letiště a sklady. Navzdory těmto výhrůžkám padaly jedna po druhé ruské „červené linie“ a skutečné akce nenásledovaly, což oslabuje důvěryhodnost těchto hrozeb.
Kreml dlouhodobě používá hrozby eskalací konfliktu a rozšíření války do Evropy jako součást své strategie, jejímž cílem je izolovat Ukrajinu a odradit Západ od další podpory Kyjevu. Významný vlivný šéf Rady pro zahraniční a obrannou politiku Sergej Karaganov shrnul tuto taktiku v eseji, kde zdůraznil potřebu učinit ruské jaderné odstrašení věrohodnějším a neváhat vyhrožovat konkrétním zemím, jako je například Polsko.
Tato rétorika, která začala již na začátku ruské invaze v únoru 2022, je však stále častěji vnímána spíše s pobavením než s obavami. Bývalý prezident Dmitrij Medveděv například pravidelně varuje před atomovým zničením Západu, což už Evropa vnímá spíše jako alkoholické výstřelky než vážné hrozby. Analytici také zdůrazňují, že Putin si je vědom vysokých politických nákladů spojených s použitím jaderných zbraní a že je pravděpodobné, že se bude snažit těmto krokům vyhnout.
Navzdory těmto hrozbám však ruská státní média, jako je televize vedená propagandisty Vladimirem Solovjovem a Olgou Skabejevovou, nadále šíří výzvy k apokalyptickým scénářům a totální světové válce. V debatách často zaznívají výzvy ke svržení atomové bomby na Londýn či Berlín, zatímco ruské vedení tvrdí, že západní politici se nebudou moci schovat ani v bunkrech, pokud k jadernému konfliktu skutečně dojde.
Témata: válka na Ukrajině, Vladimír Putin, Armáda Ukrajina, Rusko
Související
17. září 2024 23:39
17. září 2024 16:39
17. září 2024 15:58
17. září 2024 14:37
15. září 2024 4:18