Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Reuters: Rusko minulý týden v pátek obnovilo dodávky plynu do Lotyšska

Lotyšsko, ilustrační fotografie.
Lotyšsko, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Rusko v pátek 5. srpna obnovilo dodávky zemního plynu do Lotyšska. Podle agentury Reuters to ukazují záznamy provozovatele systému pro přepravu plynu Conexus Baltic Grid. Ruská státní plynárenská společnost Gazprom zastavila dodávky do Lotyšska 30. července, zdůvodnila to porušením podmínek pro odběr suroviny.

Lotyšská plynárenská společnost Latvijas Gaze den před přerušením dodávek uvedla, že za plyn odebíraný z Ruska platí v eurech, tedy nikoli v rublech, jak nyní Moskva požaduje. Podle agentury Reuters není zatím jasné, proč se dodávky do Lotyšska obnovily.

Situace kolem dodávek ruského plynu do Evropské unie se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí. Podle lotyšské agentury LETA Rusko od začátku války na Ukrajině dodávky plynu do Lotyšska už několikrát omezilo.

Edijs Šaicáns, který má na ministerstvu hospodářství v Rize na starosti energetickou politiku, po přerušení dodávek v závěru července uvedl, že tento krok nebude mít na Lotyšsko pravděpodobně žádný výraznější dopad. Riga se totiž už dříve rozhodla, že od příštího roku přestane kupovat plyn z Ruska.

Témata:  Rusko plyn Lotyšsko

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 20:36

Jsem Ježíš Kristus a Jennifer Aniston je královna, prohlásil muž. Pak vzal auto a rozjel se proti jejímu domu

Hollywood se otřásl poté, co byl na začátku týdne zatčen muž, jenž se údajně pokládá za Ježíše Krista a věří, že slavná herečka Jennifer Aniston je jeho „královna“. Incident vyvrcholil ve chvíli, kdy 48letý Jimmy Wayne Carwyle najel svým vozem do brány hereččina luxusního sídla v Bel Air, zatímco byla pravděpodobně doma.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy