Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruská armáda asi neuspořádá manévry Západ-2023

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Podle britského ministerstva obrany je velmi pravděpodobné, že Rusko zrušilo plánovaná vojenská cvičení s názvem Západ-2023, která měla proběhnout v září. Důvodem k tomuto kroku by pravděpodobně mohl být nedostatek vojáků a vybavení, informovalo dnes britské ministerstvo.

Ruská vláda prováděla tzv. společná strategická cvičení od roku 2010 v cyklech trvajících čtyři roky a konala se na celém území státu. Od roku 2021 byla plánována každé dva roky v západní části Ruska, což podle londýnského ministerstva obrany odráželo snahy Moskvu soustředit se na rostoucí konfrontaci se Západem.

Cvičení, která ruská armáda uskutečnila společně s běloruskými silami v září 2021 - tedy krátce před zahájením plné ruské invaze na Ukrajinu - byla nejrozsáhlejší od dob rozpadu Sovětského svazu.

"Londýnské ministerstvo uvádí, že špatné výsledky ruské armády během ukrajinského konfliktu ukázaly, že vojenská cvičení měla omezenou výcvikovou hodnotu a často sloužila spíše jako povrchní ukázka síly. Pravděpodobně tak Rusko zrušilo cvičení Západ-2023 z důvodu nedostatku vojáků a vybavení," uvedl zpráva britského ministerstva obrany.

Témata:  Ruská armáda

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.