Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruské jednotky zajaly pracovníky OBSE

Pracovníci OBSE na Ukrajině
Pracovníci OBSE na Ukrajině
Foto: OSCE

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) se snaží dosáhnout propuštění členů své zvláštní pozorovatelské mise, kteří byli zadrženi v Doněcku a Luhansku, baštách proruských separatistů na východě Ukrajiny.

Tamní úřady podle ruských médií podezírají evropské pozorovatele, že prý předávali údaje ukrajinské straně. Podle britské zástupkyně v OBSE Deirdre Brownové pracovníky mise zajaly ruské síly.

"OBSE je krajně znepokojena tím, že řada členů mise byla v Doněcku a Luhansku zbavena svobody a snaží se všemi dostupnými kanály dosáhnout jejich propuštění na svobodu," citovala agentura Reuters z komuniké organizace.

Ministerstvo státní bezpečnosti neuznávané Luhanské lidové republiky v sobotu podle ruské agentury TASS oznámilo, že má důkazy o tom, že pozorovatelé se dopouštěli "vyzvědačství a další podvratné činnosti", shromažďovali utajované informace a spolupracovali s ukrajinským ministerstvem obrany.

TASS připomněl, že mise OBSE začala působit na Ukrajině v březnu 2014, působilo v ní okolo tisícovky pozorovatelů. Začátkem března OBSE ohlásila evakuaci skoro 500 pozorovatelů po ruském útoku na Ukrajinu. Šéf luhanských separatistů 13. dubna působení mise zakázal. Pozorovatelé měli opustit území ovládané separatisty do konce měsíce.

Témata:  válka na Ukrajině OBSE Ruská armáda

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.