Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruské soudy posílají lidi do vězení za použití Navalného jména

Alexej Navalnyj
Alexej Navalnyj
Foto: Twitter

Soudy v některých regionech Ruska označily jméno politika Alexeje Navalného za extremistický symbol. Na základě této klasifikace už nad opozičními aktivisty vynesly i tresty odnětí svobody.

Jak s odvoláním na lidskoprávní aktivisty informovala britská stanice BBC, jednou z odsouzených na sedm dní vězení je aktivistka z města Murmansk, která v uplynulých dnech přicházela na shromáždění na památku opozičního politika s plakátem s textem: "Alexej Navalnyj byl zabit .

Byla za to třikrát zadržena, přičemž policie s ní pokaždé sepsala protokol o správném deliktu. V pátek však soud rozhodl už o jejím vzetí do vazby.

Text na plakátu, který měla mladá žena na protestu, totiž podle soudu naznačoval, jako by odpovědnost za smrt opozičního vůdce měl nést ruský prezident Vladimir Putin.

Soud argumentoval i tím, že Navalnyj byl odsouzen za extremismus, takže i jeho jméno je "atributem a symbolem" extremismu.

Stejnou argumentaci použily soudy i v nejméně třech dalších případech, a to ve městech Čeljabinsk, Krasnodar a Uljanovsk.

Lidskoprávní aktivisté v Rusku poukazují na to, že Navalného příjmení " nebylo a nemůže být zakázáno žádným soudním rozhodnutím". Domnívají se také, že vzhledem k geografické vzdálenosti mezi jednotlivými městy trestání za použití valného příjmení již lze považovat za praxi, nikoli za nějaký lokální exces.

"Znamená to jednu věc: existuje písemný příkaz shora," komentoval právník Jevgenij Smirnov z lidskoprávního projektu První oddělení (Pervyj otdel).

Prozatím není jasné, zda ruské orgány činné v trestním řízení přistoupí ik sankcionování zmínění jména Navalnyj na sociálních sítích.

" Teoreticky by se dala tato interpretace použít vůči těm, kteří píší na sociálních médiích, jakož i vůči těm, kteří byli na (Valného pátečním) pohřbu, uvedl Smirnovův kolega Dmitrij Zair-Bek. Dodal, že vyslovovat v této záležitosti prognózy je obtížné , a zdůraznil, že podle jeho osobního názoru k tomu nedojde,

Témata:  Alexej Navalnyj Rusko

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 7:08

Senát peníze pro Ukrajinu odhlasuje 23. dubna. Schumer: Buďte si jisti, že Amerika pomůže

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy