Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko a Ukrajina si po rozhovorech vymění vysídlené děti

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Rusko a Ukrajina se dohodly na výměně 48 dětí vysídlených v důsledku ruské invaze. Ve středu to v katarské Dauhá oznámila ruská komisařka pro práva dětí Marija Lvovová-Belovová.

Podle informací od ruské ombudsmanky se Moskva a Kyjev poprvé setkaly v Dauhá k přímým jednáním o výměně dětí, kterou zprostředkoval Katar. Výsledkem jednání je, že „29 dětí pojede na Ukrajinu a 19 do Ruska.“ Detaily o tom, proč byly děti v péči Ruska a jejich původ, nebyly poskytnuty. Uvádí AFP.

Dlouhodobě Rusko čelí obviněním z násilného únosu ukrajinských dětí na své území během invaze na Ukrajinu. Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vydal zatykač na Lvovovou-Belovovou i na ruského prezidenta Vladimira Putina kvůli těmto nuceným deportacím.

Podle tvrzení Ukrajiny bylo od února 2022 do Ruska nelegálně odvedeno více než 19 000 dětí, které se tam snaží zbavit své ukrajinské identity. Z tohoto počtu bylo již přibližně 400 dětí vráceno, jak uvedla agentura.

Rusko tato obvinění odmítá a tvrdí, že evakuovalo děti z oblastí konfliktu kvůli jejich bezpečnosti. Lvovová-Belovová loni v červenci uvedla, že do Ruska bylo z humanitárních důvodů převezeno 700 000 ukrajinských dětí.

Osud těchto dětí je citlivým tématem na Ukrajině. Někteří ztratili rodiče, zatímco ostatní byli od nich odděleni v důsledku blížící se fronty. Někteří žili v sirotčincích v okupovaných oblastech. Ti, kteří se vrátili, tvrdí, že byli podrobeni ruské propagandě a nuceni chválit ruskou armádu.

Témata:  válka na Ukrajině Rusko Ukrajina děti

Aktuálně se děje

22. května 2024 11:04

Běloruské úřady provedly razie, zkonfiskovaly majetek stovek opozičních aktivistů

Běloruské úřady v úterý provedly razie a zkonfiskovaly majetek více než 200 opozičních aktivistů. Jde o nejnovější krok v rámci zásahu vlády proti disentu, který se konal u příležitosti opozičního "dne solidarity s běloruskými politickými vězni", informuje agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy