Evropská unie oznámila, že Írán dodává Rusku balistické rakety. Konkrétněji má jít o střely Fath 360, smlouvu o těchto systémech podepsala Moskva s Teheránem zřejmě už v prosinci. Rusové teď budou moci více bombardovat oblasti hluboko za frontovou linií.
Evropská unie v pondělí na základě zpravodajských informací varovala, že Írán dodává Rusku balistické rakety. „Jsme si vědomi důvěryhodných informací poskytnutých spojenci o dodávkách íránských balistických raket do Ruska,“ sdělil serveru Moscow Times mluvčí Evropské komise Peter Stano.
Brusel podle něj bude muset reagovat rychle, a to ve spolupráci s mezinárodními partnery. „S našimi členskými státy se tím dále zabýváme, a pokud by se tato dodávka potvrdila, představovala by podstatnou materiální eskalaci íránské podpory nezákonné agresivní války Ruska proti Ukrajině,“ zdůraznil Stano.
Už minulý týden existovaly prvotní informace o takové dodávce, ale mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov je okamžitě popřel. „Tuto zprávu jsme viděli, ne pokaždé je taková informace pravdivá. Írán je důležitý partner, rozvíjíme naše obchodní a hospodářské vztahy, rozvíjíme spolupráci a dialog ve všech možných oblastech, včetně těch nejcitlivějších,“ poznamenal.
O možných dodávkách íránských balistických raket Fath 360 Rusku informovaly EuroZprávy.cz už začátkem srpna. K podepsání smlouvy o systému Fath 360 a dalším balistickém raketovém systému mělo mezi zástupci ruského ministerstva obrany a íránskými představiteli dojít už loni v prosinci v Teheránu. Satelitem naváděné zbraně vyrábí iránská státní firma Organizace pro letecký průmysl (AIO).
Zdroje agentury Reuters sdělily, že ruský personál navštívil Órán, aby se systém, který odpaluje rakety s bojovou hlavicí o hmotnosti 150 kilogramů a s maximálním možným doletem 120 kilometrů, naučil obsluhovat. Podle jednoho z informátorů je jediným dalším možným krokem dodání raket do Ruska, které je následně využije ve válce na Ukrajině.
Moskva přitom disponuje vlastními balistickými střelami. Experti se ale domnívají, že dodávka zbraní z Íránu by mohla umožnit použití větší části vlastního arzenálu na cíle za frontovou linií, zatímco střely Fath 360 by posloužily k útokům na bližší cíle.
Že má Írán k dispozici množství balistických zbraní prokázal už v dubnu letošního roku, kdy podnikl raketový útok na Izrael. Tehdy proti židovskému státu vypálil stovky balistických raket a bezpilotních letounů.
Írán dodává Rusku zbraně dlouhodobě. Kyjev už od konce roku 2022 viní Teherán, že Rusku poskytuje bezpilotní letouny Šáhid-136, které po zásahu cíle vybuchnou.
Íránci letos navíc přišli s úplně novým modelem tohoto bezpilotního letounu. Tento nový dron patří do rodiny Šáhid-101, která má ocas ve tvaru písmene V. Má délku asi dva a půl metru a rozpětí křídel tři metry. Očekává se, že může být vypuštěn z vozidla a jeho odhadovaný dolet je přibližně 1500 kilometrů.
Témata: válka na Ukrajině, Rusko, armáda Írán
Související
4. října 2024 20:06
3. října 2024 20:47
3. října 2024 13:22
30. září 2024 18:30