Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko označilo požadavek 35 států na vyloučení z OH za nepřijatelný

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

Ruský ministr sportu Oleg Matycin označil výzvu 35 zemí k vyloučení Ruska a Běloruska kvůli invazi na Ukrajinu z olympijských her v roce 2024 za nepřijatelný. Uvedla to agentura TASS.

Na vyloučení obou zemí z letních her v Paříži se shodli ministři sportu a další vrcholní představitelé 35 zemí včetně USA, Německa, Austrálie nebo České republiky na páteční on-line konferenci.

Reagovali tak na snahy Mezinárodního olympijského výboru (MOV) umožnit Rusům a Bělorusům start pod pěti kruhy. Sportovci obou zemí se od začátku invaze loni v únoru nesmí účastnit většiny mezinárodních soutěží.

Matycin se proti požadavku ohradil. "Jde o přímý zásah do chodu nezávislé mezinárodní sportovní organizace. Pokus ministrů diktovat podmínky účasti sportovců je zcela nepřijatelný," prohlásil.

Podle návrhu MOV by Rusové a Bělorusové mohli v Paříži startovat jako neutrální atleti. Jejich návrat do soutěží zdůvodnil prohlášením Organizace spojených národů, která vyloučení Rusů a Bělorusů označila za diskriminaci.

"V přímém přenosu vidíme snahu rozbít jednotu mezinárodního sportu i celé olympijské hnutí. Snahu, aby se sport stal nátlakovým nástrojem k řešení politických záležitostí," uvedl Matycin.

Za ponižující označil návrh polského ministra sportu Kamila Bortniczuka, podle kterého by mohl na olympijských hrách stejně jako v minulosti startovat tým uprchlíků, tvořený i ruskými a běloruskými disidenty.

Témata:  Rusko olympiáda

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.