Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko uvalilo sankce na dalších 39 britských činitelů včetně expremiéra Camerona

David Cameron
David Cameron
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Moskva uvalila sankce na dalších 39 britských představitelů, kteří se prý podílejí na "démonizaci Ruska" a snahách o jeho mezinárodní izolaci. Informovalo o tom dnes ruské ministerstvo zahraničí. Na sankčním seznamu nově figuruje například bývalý premiér David Cameron či vůdce labouristické opozice Keir Starmer.

"Bylo rozhodnuto zařadit na ruský seznam nežádoucích osob řadu britských politiků, podnikatelů a novinářů, kteří přispívají k nepřátelskému kurzu Londýna zaměřenému na démonizaci naší země a její mezinárodní izolaci," uvádí se v prohlášení ruské diplomacie.

"Vzhledem k destruktivní snaze Londýna roztočit setrvačník sankcí na základě vymyšlených a absurdních záminek bude práce na rozšíření ruského seznamu nežádoucích osob pokračovat," dodalo ministerstvo. Británie patří mezi země, které nejvýrazněji politicky, hospodářsky i vojensky podporují Ukrajinu, bránící se od letošního února ruské ozbrojené agresi.

Kromě Camerona a Starmera se na ruském rozšířeném seznamu nacházejí náměstkyně ministra dopravy Wendy Mortonová, ministryně financí a hospodářství skotské vlády Kate Forbesová, komentátor listu The Times David Aaronovitch či redaktor válečného zpravodajství listu The Guardian Dan Sabbagh.

Podle agentury AFP nyní Rusko oficiálně odpírá vstup do země více než 250 britským činitelům.

Témata:  Rusko David Cameron Keir Starmer (labouristi)

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.