Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruský opozičník Alexej Navalnyj má nového advokáta

Alexej Navalnyj
Alexej Navalnyj
Foto: Twitter

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj má nového právníka. Jeho zájmy bude podle médií zastupovat Leonid Soloviov.

Soloviov přišel na městský soud ve městě Kovrov, když se ve středu 18. října posuzovaly Navalného stížnosti vůči vedení věznice IK-6 v Melechově, kde si odpykává svůj trest. Na první část jednání však Soloviova nepustili a před tím mu neumožnili ani videohovor s Navalným, aby se před zasedáním soudu mohli dohodnout na strategii. Vedení věznice se v tomto případě odvolalo na technické problémy.

Navalnyj vyměnil advokáta poté, co Rusko zadrželo tři jeho právníky a provedlo razii v jejich domech. Toto poslední opatření ještě více zesílilo po útoku Moskvy na Ukrajinu. Informuje server The Moscow Times s odkazem na agenturu AFP.

Právníci Vadim Kobzev, Igor Sergunin a Alexey Liptser, kteří dříve obhajovali Alexeje Navalného, byli umístěni ve vyšetřovací vazbě a setrvají v ní nejméně do 13. prosince. V pátek měl Kobzev zastupovat Navalného před soudem v jeho žalobě proti věznici, ale několik asistentů uvedlo, že je nepřítomen.

Navalnyj byl odsouzen k 19 letům vězení za sérii obvinění, která zahrnovala i extremismus. Prokuratura, která je kritická k postojům Kremlu, požadovala trest 20 let za mřížemi. Navalnyj, který již v minulosti odpykal tresty, označil obvinění z extremismu za nesmyslná, uvedl server New York Times.

Server Meduza uvedl, že případ je součástí série procesů spojených s obviněními z extremismu, kterými čelí nejen Alexej Navalnyj, ale také někteří lidé z jeho okolí. Ostanin podle obžaloby působil v organizacích spojených s Navalným i poté, co ruské úřady v roce 2021 prohlásily veškeré struktury spojené s tímto opozičním představitelem za extremistické.

Tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby propustil lídra ruské opozice z vězení, se přitom stupňuje. Naposledy k tomu vyzvali například Jude Law, Michail Baryšnikov, J.K. Rowlingová a 128 dalších prominentních herců, novinářů, spisovatelů a režisérů z celého světa. Jejich dopis zveřejnil server Meduza.

"Píšeme vám o tom, co již dobře znáte: Alexej Navalnyj je držen v IK-6, jedné z nejtvrdších kolonií ve vaší zemi. Je znovu a znovu umisťován na samotku, betonovou kostku o velikosti psí boudy, bez větrání. Má zakázáno navštěvovat příbuzné a telefonovat a právníci se k němu nemohou dostat. Navzdory vysokým teplotám je nucen strávit celý den ve stoje," píší umělci.

Připojili se tak podle svých slov k požadavkům 600 ruských lékařů, kteří říkají, že Alexej Navalnyj by měl okamžitě dostat mimořádnou nezávislou lékařskou péči. "100 ruských právníků a 100 regionálních poslanců také požaduje zastavení mučení Navalného a poskytnutí lékařské pomoci," uvedli.

Dodali, že Navalnyj si odpykává trest odnětí svobody na základě obvinění, která by nikdy nepřijal žádný nezávislý spravedlivý soud. "Podporujeme výzvu německé vlády, orgánů USA a Evropské unie požadovat jeho okamžité propuštění. Je to ve vaší moci," uvedli závěrem.

Pod dopis se podepsali například režisér J. J. Abrams, který stojí za několika filmy Star Wars, Star Trek či seriálem Ztraceni, tanečník Michail Baryšnikov, spisovatel Neil Gaiman, herec David Duchovny či Benedict Cumberbatch, slavný britský hudebník a komik Tim Minchin, autorka ságy o Harry Potterovi J. K. Rowlingová a plejáda dalších.

Témata:  Alexej Navalnyj

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.