Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šéf OSN odsoudil Rusko za pořádání prezidentských voleb na Ukrajině

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Generální tajemník OSN António Guterres odsoudil Rusko za pořádání prezidentských voleb v částech Ukrajiny obsazených invazními silami Moskvy. Ukrajina označila volby za frašku a vyzvala Západ, aby neuznal výsledky hlasování.

Gutteres "odsuzuje Ruskou federaci za uspořádání svých prezidentských voleb v částech Ukrajiny okupovaných Ruskou Federací", řekl mluvčí šéfa OSN Stéphane Dujarric. Dodal, že "pokus o nelegální anektování " těchto oblastí nemá podle mezinárodního práva "žádnou právní sílu".

Rusko napadlo Ukrajinu koncem února 2022 a v říjnu toho roku oznámilo připojení Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti ke svému území, i když je celé neovládá.

V Ruské federaci a na Ruskem okupovaných územích Ukrajiny se konají třídenní prezidentské volby, od pátku do neděle. Kandiduje v nich prezident Vladimir Putin, ale jelikož nemá prakticky žádného soupeře, je jisté, že povede Rusko dalších šest let.

Nezávislí pozorovatelé a odborníci charakterizují tyto volby jako nedemokratické a bez politické konkurence, protože se do nich nezapojil žádný představitel opozice.

Putin je u moci téměř čtvrt století a v roce 2022 spustil nevyprovokovanou invazi na Ukrajinu. Tvrdí, že volby jsou hlasováním o "budoucnosti Ruska". Válku na Ukrajině vysvětluje jako boj proti rozpínavosti Západu, což nachází dobrou odezvu u mnoha Rusů.

Volební komise uvádí, že v Rusku je 112 milionů oprávněných voličů. Další dva miliony Rusů žijí v zahraničí.

Volby ruského prezidenta probíhají i na územích Ukrajiny obsazených Ruskem, včetně Krymu, který byl anektován ruskou armádou v roce 2014.

Kyjev označil tyto volby za frašku a prohlásil, že uspořádání voleb na východní Ukrajině a na Krymu je protiprávní.

Témata:  OSN (Organizace spojených národů) Rusko

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy