reklama

Dezinformačních kampaní, jejichž cílem je destabilizovat společnost, podle Jourové v době pandemie přibylo a velká část těch, které se šíří do EU ze zahraničí, pochází z Ruska.

Podle místopředsedkyně Evropské komise nicméně kvůli nedostatku důkazů nelze jednoznačně tvrdit, že za dezinformacemi stojí ruské úřady. Moskva ovšem vydává i oficiální stanoviska, která jsou podle české eurokomisařky přímo namířená proti EU.

Unijní iniciativa EUvsDisinfo už shromáždila více než 150 případů proruských dezinformací, které se týkají šíření koronaviru SARS-Cov-2. "Spolupracujeme i s digitálními platformami, abychom snížili dopad (dezinformací) a dali více prostoru věrohodným zdrojům," řekla Jourová.

Čína podle místopředsedkyně EK pracuje spíše s propagandou. Šíří například informace, že by se Evropa bez pomoci Pekingu v době pandemie vůbec neobešla. "To není pravda," zdůraznila Jourová. Evropa podle ní sama přijala řadu účinných opatření.

Jediným efektivním prostředkem v boji proti dezinformacím a propagandě jsou podle Jourové fakta. "V současnosti je poptávka po faktech a věrohodných informacích vysoká. A to je naše odpověď," dodala.