Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sníh a žhavá láva zároveň. Sopka Stromboli na konci roku předvádí show

sopka Stromboli
sopka Stromboli
Foto: Pixabay

Nezvyklého úkazu se dočkali obyvatelé italského ostrova Stromboli i turisté, kteří se zde rozhodli strávit konec roku. Na stejnojmenný soptící vulkán se kvůli náhlému poklesu teploty začal snášet sníh. Ten se na vrcholu hory prolíná s proudy žhoucí lávy, informovala italská tisková agentura ANSA.

Drobné erupce, které zpravidla nebývají nebezpečné, nejsou u sopky vysoké 924 metrů ničím výjimečným, uvedl profesor vulkanologie na Manchesterské univerzitě Mike Burton. Dochází k nim každých 15 až 20 minut a vulkán při nich lávu chrlí do výšky až 200 metrů.

#Maltempo nel #Messinese, temperature in picchiata sui #Nebrodi e neve sullo #Stromboli https://t.co/KfYqXJTopj pic.twitter.com/1qMg3Qx4gJ

— Gazzetta del Sud (@GazzettaDelSud) December 30, 2019

Poslední větší erupce se odehrála letos počátkem července. Zemřel při ní 35letý turista z nedalekého Milazza, který se vydal k vrcholu sopky.

Vulkanický ostrov, na němž se Stromboli nachází, je součástí Liparských ostrovů u severozápadního pobřeží Sicílie. Žije na něm asi 500 stálých obyvatel, v létě se počet lidí na ostrově výrazně zvyšuje díky turistům.

Témata:  sopky Itálie sopka Stromboli

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.