Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sopka na White Island si vybírá vysokou daň. Počet obětí erupce stále roste

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Reprofoto internet

Počet obětí výbuchu sopky na novozélandském ostrůvku White Island se zvýšil na devatenáct. Svým zraněním v nemocnici v Aucklandu podlehla další osoba. S odvoláním na místní úřady o tom dnes informovala agentura AFP. Pětadvacet zraněných zůstává v nemocnici, většinou v kritickém stavu.

"Policie může potvrdit, že zemřela další osoba," uvedl v prohlášení zástupce novozélandské policie John Tims. Bližší podrobnosti k totožnosti mrtvého nesdělil.

Sopka na ostrově White Island vybuchla 9. prosince krátce po 14:00 místního času (02:00 SEČ). Na neobydleném sopečném ostrově, který je populárním turistickým cílem, tehdy bylo 47 lidí.

Oficiálně je obětí výbuchu sopky i s nejnovějším úmrtím sedmnáct. Dva lidé zůstávají pohřešovaní, novozélandské úřady ale předpokládají, že jsou po smrti a jejich těla spláchlo moře.

Tento týden policie uvedla, že je možné, že se těla 40letého novozélandského průvodce a 17leté Australanky nikdy nenajdou. I když policisté po dvou pohřešovaných nepátrají již tak intenzivně, snahu o jejich nalezení stále nevzdaly, uvedla agentura Reuters.

Bilance obětí neštěstí by stále nemusela být konečná. V nemocnici zůstává 25 zraněných, většina je dál v kritickém stavu.

Podle novozélandské premiérky Jacindy Ardernové by vyšetřování okolností kolem erupce sopky mohlo trvat až rok. Zda bude sopečný ostrov - známý také jako Whakaari - někdy znovu přístupný veřejnosti, zatím není jasné.

Témata:  Nový Zéland sopky

Aktuálně se děje

20. května 2024 21:54

Litva: Ukrajina by měla mít více svobody při útocích na cíle v Rusku

Západní spojenci Ukrajiny by měli zrušit omezení na použití zbraní dodaných na Ukrajinu a dopřát Kyjevu více svobody při útocích na cíle v Rusku. V pondělí to během rozhovoru prohlásil litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy