reklama

Mezi těmi, kdo v Madridu stále roušku měli, je i sedmadvacetiletý Julio Garcia. "Je to mé osobní rozhodnutí. Nedělám to jen pro sebe, chci chránit také svou rodinu," uvedl. Podobného názoru je i padesátiletá zaměstnankyně španělské národní knihovny Julia de Isidrová. "Cítím, že mě rouška chrání, především v případech, kdy je okolo hodně lidí," uvedla.

Roušky zůstávají ve Španělsku povinné venku při shromážděních či v situacích, kdy není možné dodržet bezpečnostní rozestup 1,5 metru. Ochrana úst a nosu je i nadále povinná ve vnitřních prostorech mimo domov či v hromadné dopravě.

Rozhodnutí španělské vlády přivítal dvaačtyřicetiletý Brit Paul Latham. "Je pěkné, že můžu znovu žít svobodně a nemusím neustále myslet na to, že si mám nasadit roušku," uvedl muž, který strávil uplynulý rok v Madridu.

Od pátku ruší povinnost nosit venku roušky také Itálie. Nejméně do 31. března ale bude platit povinná ochrana úst a nosu v uzavřených prostorech. Další zmírnění povinnosti bude záležet na vývoji epidemie, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

Vlády obou zemí zdůvodnily zrušení povinnosti lepším vývojem epidemie, relativně nízkým tlakem na nemocniční zařízení a vysokou proočkovaností obyvatelstva. Nošení roušek venku zavedly před vánočními svátky kvůli obavám ze šíření nakažlivější varianty omikron.