Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Španělské úřady potvrdily druhé úmrtí nakaženého opičími neštovicemi

Lékaři
Lékaři
Foto: Pixabay

Ve Španělsku zemřel už druhý člověk nakažený opičími neštovicemi, oznámilo dnes španělské ministerstvo zdravotnictví. Od května, kdy se tato infekční choroba začala šířit mimo Afriku, jde zároveň o první dvě úmrtí v Evropě. Světová zdravotnická organizace (WHO) očekává, že na opičí neštovice zemřou v Evropě další lidé, pravděpodobnost těžkého průběhu ale zůstává velmi nízká, uvedla agentura AFP.

Podle ministerstva zemřeli v obou případech mladí muži, a to ve Valencii a v Córdobě. První úmrtí ministerstvo oznámilo v pátek. Muž v souvislosti s nákazou opičími neštovicemi onemocněl encefalitidou. O druhém muži nejsou známé žádné podrobnější informace, uvedla agentura EFE. Jedno úmrtí v souvislosti s touto nemocí oznámila v pátek i Brazílie.

Španělsko je se zhruba 4300 nakaženými jednou ze zemí mimo Afriku, kde se opičí neštovice šíří nejvíce. Většinou jde o muže, kteří měli sex s dalšími muži, a dvě třetiny případů zaznamenaly úřady v Madridu a Katalánsku.

"Řetězec přenosu se v drtivé většině případů týká velmi blízkého tělesného kontaktu, hlavně v souvislosti s velmi rizikovými pohlavními styky," uvedlo ministerstvo. Pomoc v nemocnici muselo vyhledat 120 lidí.

"Vzhledem k tomu, že šíření opičích neštovic v Evropě pokračuje, očekáváme další úmrtí," uvedla představitelka WHO v Evropě Catherine Smallwoodová. WHO mimo Afriku zaznamenala na 18.000 nakažených, z nichž je 70 procent v Evropě. Smallwoodová vyzvala evropské státy, aby přijaly opatření k zastavení šíření nákazy. Pravděpodobnost vážného průběhu nemoci je stále velmi nízká, ve většině případů se nakažení uzdraví bez větších lékařských zásahů.

WHO vyhlásila kvůli opičím neštovicím nejvyšší stupeň varování. Její šéf Tedros Adhanom Ghebreyesus pak doporučil, aby homosexuální muži omezili počet intimních partnerů, protože představují skupinu, která je nákazou nejvíce ohrožená.

Takzvané opičí neštovice se běžně vyskytovaly v zemích západní a střední Afriky. Zhruba v polovině května se nákaza ale začala šířit i v Evropě, ve Spojených státech a v dalších zemích. V České republice se dosud potvrdilo 20 případů opičích neštovic.

Témata:  opičí neštovice Španělsko lékaři

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.