Podle ministerstva zemřeli v obou případech mladí muži, a to ve Valencii a v Córdobě. První úmrtí ministerstvo oznámilo v pátek. Muž v souvislosti s nákazou opičími neštovicemi onemocněl encefalitidou. O druhém muži nejsou známé žádné podrobnější informace, uvedla agentura EFE. Jedno úmrtí v souvislosti s touto nemocí oznámila v pátek i Brazílie.

Španělsko je se zhruba 4300 nakaženými jednou ze zemí mimo Afriku, kde se opičí neštovice šíří nejvíce. Většinou jde o muže, kteří měli sex s dalšími muži, a dvě třetiny případů zaznamenaly úřady v Madridu a Katalánsku.

"Řetězec přenosu se v drtivé většině případů týká velmi blízkého tělesného kontaktu, hlavně v souvislosti s velmi rizikovými pohlavními styky," uvedlo ministerstvo. Pomoc v nemocnici muselo vyhledat 120 lidí.

"Vzhledem k tomu, že šíření opičích neštovic v Evropě pokračuje, očekáváme další úmrtí," uvedla představitelka WHO v Evropě Catherine Smallwoodová. WHO mimo Afriku zaznamenala na 18.000 nakažených, z nichž je 70 procent v Evropě. Smallwoodová vyzvala evropské státy, aby přijaly opatření k zastavení šíření nákazy. Pravděpodobnost vážného průběhu nemoci je stále velmi nízká, ve většině případů se nakažení uzdraví bez větších lékařských zásahů.

WHO vyhlásila kvůli opičím neštovicím nejvyšší stupeň varování. Její šéf Tedros Adhanom Ghebreyesus pak doporučil, aby homosexuální muži omezili počet intimních partnerů, protože představují skupinu, která je nákazou nejvíce ohrožená.

Takzvané opičí neštovice se běžně vyskytovaly v zemích západní a střední Afriky. Zhruba v polovině května se nákaza ale začala šířit i v Evropě, ve Spojených státech a v dalších zemích. V České republice se dosud potvrdilo 20 případů opičích neštovic.