Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spojené státy spolu s dalšími zeměmi G7 chystají další protiruské sankce, Kanada také

Bílý dům, Washington D.C., USA
Bílý dům, Washington D.C., USA
Foto: Pixabay

Spojené státy spolu s dalšími zeměmi ze skupiny velkých světových ekonomik G7 chystají další protiruské sankce, které postihnou mimo jiné ruský zbrojní průmysl či osoby odpovědné za válečné zločiny na Ukrajině. Dnes to na summitu G7 v bavorském alpském zámku Elmau před začátkem jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským novinářům sdělil zástupce americké vlády. Možností je i zavedení cenového stropu na vývoz ruské ropy, toto opatření ale zatím nemá jednoznačnou podporu Evropské unie.

USA uvedly, že nová odvetná opatření, která by postihla i stovky dalších osob a institucí a která by zahrnovala sankční cla na ruské produkty, koordinují s dalšími členy G7. Těmi vedle USA jsou Británie, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada a Německo; jednání skupiny G7 se tradičně účastní také Evropská unie.

Otázka cenového stropu na vývoz ruské ropy je zatím otevřená. Předseda Evropské rady Charles Michel v neděli řekl, že o tomto mechanismu potřebuje Evropa více a podrobně jednat. Zastropování cen, kterými chtějí USA zabránit Rusku vydělávat na nynějších vysokých cenách energií, bylo tématem i nedělní bilaterální schůzky německého kancléře Olafa Scholze a amerického prezidenta Joe Bidena. Podle Bílého domu ale tato část debaty nebyla příliš podrobná.

Země G7 rovněž míří k zákazu dovozu zlata z Ruska, což je pro Moskvu významný exportní artikl. Zákaz již ohlásily USA, Kanada, Británie a Japonsko, naopak EU o něm chce ještě jednat.

Kanada uvalí další sankce na Rusko, zakáže vývoz technologií

Kanada dnes představila další opatření, která jsou reakcí na invazi Ruska na Ukrajinu. Jejich součástí jsou další sankce a zákaz vývozu technologií, které by mohly pomoci zlepšit ruské zbrojní výrobní kapacity, vyplývá z prohlášení úřadu premiéra Justina Trudeaua.

Nové sankce se týkají šesti jednotlivců a 46 subjektů spojených s ruským obranným průmyslem, dále pak 15 Ukrajinců podporujících Rusko a 13 jednotlivců a dvou subjektů z Běloruska.

Kanada také hodlá zavést sankce proti ruským státem podporovaným dezinformačním a propagandistickým agentům a subjektům, napsala agentura Reuters.

Kanada již v dubnu zavedla sankce proti společnostem spadajícím do ruského obranného průmyslu, které postihly 33 subjektů. Předtím kvůli ruské invazi na Ukrajinu uvalila Kanada sankce proti více než 700 osob a subjektů z Ruska, Ukrajiny a Běloruska.

Témata:  sankce USA G7 Bílý dům USA

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.