USA uvedly, že nová odvetná opatření, která by postihla i stovky dalších osob a institucí a která by zahrnovala sankční cla na ruské produkty, koordinují s dalšími členy G7. Těmi vedle USA jsou Británie, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada a Německo; jednání skupiny G7 se tradičně účastní také Evropská unie.

Otázka cenového stropu na vývoz ruské ropy je zatím otevřená. Předseda Evropské rady Charles Michel v neděli řekl, že o tomto mechanismu potřebuje Evropa více a podrobně jednat. Zastropování cen, kterými chtějí USA zabránit Rusku vydělávat na nynějších vysokých cenách energií, bylo tématem i nedělní bilaterální schůzky německého kancléře Olafa Scholze a amerického prezidenta Joe Bidena. Podle Bílého domu ale tato část debaty nebyla příliš podrobná.

Země G7 rovněž míří k zákazu dovozu zlata z Ruska, což je pro Moskvu významný exportní artikl. Zákaz již ohlásily USA, Kanada, Británie a Japonsko, naopak EU o něm chce ještě jednat.

Kanada uvalí další sankce na Rusko, zakáže vývoz technologií

Kanada dnes představila další opatření, která jsou reakcí na invazi Ruska na Ukrajinu. Jejich součástí jsou další sankce a zákaz vývozu technologií, které by mohly pomoci zlepšit ruské zbrojní výrobní kapacity, vyplývá z prohlášení úřadu premiéra Justina Trudeaua.

Nové sankce se týkají šesti jednotlivců a 46 subjektů spojených s ruským obranným průmyslem, dále pak 15 Ukrajinců podporujících Rusko a 13 jednotlivců a dvou subjektů z Běloruska.

Kanada také hodlá zavést sankce proti ruským státem podporovaným dezinformačním a propagandistickým agentům a subjektům, napsala agentura Reuters.

Kanada již v dubnu zavedla sankce proti společnostem spadajícím do ruského obranného průmyslu, které postihly 33 subjektů. Předtím kvůli ruské invazi na Ukrajinu uvalila Kanada sankce proti více než 700 osob a subjektů z Ruska, Ukrajiny a Běloruska.

reklama