Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Státy EU se shodly na mimořádné ochraně ukrajinských uprchlíků, řekl Rakušan

Vít Rakušan (STAN)
Vít Rakušan (STAN)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Státy Evropské unie se dnes shodly na dočasném zavedení mimořádné ochrany pro uprchlíky z Ukrajiny. Novinářům to po jednání unijních ministrů vnitra řekl český ministr Vít Rakušan. Ukrajincům prchajícím před válkou vyvolanou ruskou invazí státy EU nejméně na rok zajistí přístup k práci, vzdělání či sociální podpoře.

Mimořádná pravidla, která mají usnadnit situaci Ukrajincům i azylovým úřadům členských zemí, unie využije poprvé ve své historii. Jejich přijetí navrhla Evropská komise v reakci na vlnu uprchlíků, kterých po týdnu od začátku ruské invaze zamířil do zemí EU již zhruba milion. Eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová upozornila, že unie se musí připravit na několik milionů lidí.

"Dočasná ochrana jako celoevropský instrument má smysl v tom, že platí po celé Evropě. V tom je výhoda proti našim národním vízům, která teď v ČR vydáváme, ale jinak je ten koncept velmi podobný," řekl po bruselské schůzce ministrů Rakušan. Systém evropské ochrany bude podle něj stejně jako česká víza pro Ukrajince platit rok s možností prodloužení. Zástupci unijních vlád se na něm shodli jednotně, přestože například Maďarsko v průběhu dne dávalo najevo, že považuje za dostatečná současná azylová pravidla.

Podle Rakušana však nakonec všechny země kývly na kompromisní variantu.

"Některé jednotlivosti dočasné ochrany mohou být modifikovány domácím právním předpisem, což se finálně v té konečné verzi objevilo," objasnil český ministr důvod, který přesvědčil i skeptičtější Budapešť.

Pravidla přijatá v roce 2001 v reakci na uprchlickou krizi při konfliktech v bývalé Jugoslávii dosud unie nikdy nepoužila. Běženci se díky nim například budou moci volně pohybovat po všech zemích EU, ačkoli by jinak museli zůstat ve státě, v němž by chtěli požádat o azyl. Mimořádná ochrana se bude vztahovat na lidi s ukrajinským občanstvím a jejich rodinné příslušníky. Budou jí požívat i lidé, kteří na Ukrajině požádali o azyl či jej získali.

Podle eurokomisařky Johansonnové ukazují lidé ve státech hraničících s Ukrajinou obrovskou solidaritu s uprchlíky a často je přijímají ve svých domovech. Běženců z Ukrajiny však podle ní přijde ještě několikanásobně více. "Právě proto potřebujeme ještě více solidarity, proto potřebujeme tuto legislativu, která zajistí jejich práva, a proto samozřejmě potřebujeme i další finance," řekla komisařka po jednání s ministry.

EU má podle ní plán, jak ze společné kasy pomoci těm státům, které přijímají největší počty uprchlíků. Mezi ně patří zvláště Polsko a další země východního křídla unie, okolo 20.000 Ukrajinců už přišlo i do Česka.

Témata:  EU uprchlíci Vít Rakušan

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 14:38

Zklamaná Eva Pavlová. Prezident prozradil, co se dotklo první dámy

Eva Pavlová je jako první dáma velmi aktivní, přesto se před několika týdny stala pro mnoho občanů terčem. Jak už to tak někdy bývá, důvodem byly peníze. Prezident Petr Pavel nyní prozradil, že jeho manželka byla zklamaná z toho, co se kolem její osoby rozpoutalo. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy