Mimořádná pravidla, která mají usnadnit situaci Ukrajincům i azylovým úřadům členských zemí, unie využije poprvé ve své historii. Jejich přijetí navrhla Evropská komise v reakci na vlnu uprchlíků, kterých po týdnu od začátku ruské invaze zamířil do zemí EU již zhruba milion. Eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová upozornila, že unie se musí připravit na několik milionů lidí.

"Dočasná ochrana jako celoevropský instrument má smysl v tom, že platí po celé Evropě. V tom je výhoda proti našim národním vízům, která teď v ČR vydáváme, ale jinak je ten koncept velmi podobný," řekl po bruselské schůzce ministrů Rakušan. Systém evropské ochrany bude podle něj stejně jako česká víza pro Ukrajince platit rok s možností prodloužení. Zástupci unijních vlád se na něm shodli jednotně, přestože například Maďarsko v průběhu dne dávalo najevo, že považuje za dostatečná současná azylová pravidla.

Podle Rakušana však nakonec všechny země kývly na kompromisní variantu.

"Některé jednotlivosti dočasné ochrany mohou být modifikovány domácím právním předpisem, což se finálně v té konečné verzi objevilo," objasnil český ministr důvod, který přesvědčil i skeptičtější Budapešť.

Pravidla přijatá v roce 2001 v reakci na uprchlickou krizi při konfliktech v bývalé Jugoslávii dosud unie nikdy nepoužila. Běženci se díky nim například budou moci volně pohybovat po všech zemích EU, ačkoli by jinak museli zůstat ve státě, v němž by chtěli požádat o azyl. Mimořádná ochrana se bude vztahovat na lidi s ukrajinským občanstvím a jejich rodinné příslušníky. Budou jí požívat i lidé, kteří na Ukrajině požádali o azyl či jej získali.

Podle eurokomisařky Johansonnové ukazují lidé ve státech hraničících s Ukrajinou obrovskou solidaritu s uprchlíky a často je přijímají ve svých domovech. Běženců z Ukrajiny však podle ní přijde ještě několikanásobně více. "Právě proto potřebujeme ještě více solidarity, proto potřebujeme tuto legislativu, která zajistí jejich práva, a proto samozřejmě potřebujeme i další finance," řekla komisařka po jednání s ministry.

EU má podle ní plán, jak ze společné kasy pomoci těm státům, které přijímají největší počty uprchlíků. Mezi ně patří zvláště Polsko a další země východního křídla unie, okolo 20.000 Ukrajinců už přišlo i do Česka.