Uvězněný ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj nazval prominentního ruského nacionalistu a podporovatele války proti Ukrajině Igora Girkina, známého též jako Igor Strelkov, politickým vězněm. Uvedl to poté, co byl Girkin zatčen za to, že kritizoval ruské vedení v čele s prezidentem Vladimirem Putinem.
Strelkov byl obviněn z podněcování extremismu a umístěn do vazební věznice Lefortovo v Moskvě. Dříve byl Girkin v nepřítomnosti odsouzen v Nizozemsku za účast na sestřelení civilního boeingu nad východní Ukrajinou v létě 2014, při kterém zemřelo 298 lidí.

Navalnyj sdílel svůj názor ohledně Strelkovova uvěznění na sociální síti, kde ho označil za politického vězně. Tuto informaci zveřejnily nezávislá média, jako jsou listy The Moscow Times a Naša Niva.

Navalnyj připomněl Strelkovo odsouzení v Nizozemsku nezávislým soudem a zdůraznil, že zavraždění 298 lidí, kteří byli na palubě sestřeleného boeingu, si zaslouží vyšetřování v Rusku a viníci by měli nést spravedlivý trest.

Strelkov je podle Navalného uvězněn kvůli fiktivnímu a vykonstruovanému případu extremismu a kritice režimu, nikoli za konkrétní zločin. Opoziční předák tak poukázal na politické motivace za zatčením a uvedl, že terčem této kritiky byli prezident Putin a ministr obrany Sergej Šojgu.