Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Strelkov je politickým vězněm, tvrdí Navalnyj

Alexej Navalnyj
Alexej Navalnyj
Foto: Twitter

Uvězněný ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj nazval prominentního ruského nacionalistu a podporovatele války proti Ukrajině Igora Girkina, známého též jako Igor Strelkov, politickým vězněm. Uvedl to poté, co byl Girkin zatčen za to, že kritizoval ruské vedení v čele s prezidentem Vladimirem Putinem.

Uvězněný ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj nazval prominentního ruského nacionalistu a podporovatele války proti Ukrajině Igora Girkina, známého též jako Igor Strelkov, politickým vězněm. Uvedl to poté, co byl Girkin zatčen za to, že kritizoval ruské vedení v čele s prezidentem Vladimirem Putinem.Strelkov byl obviněn z podněcování extremismu a umístěn do vazební věznice Lefortovo v Moskvě. Dříve byl Girkin v nepřítomnosti odsouzen v Nizozemsku za účast na sestřelení civilního boeingu nad východní Ukrajinou v létě 2014, při kterém zemřelo 298 lidí.

Navalnyj sdílel svůj názor ohledně Strelkovova uvěznění na sociální síti, kde ho označil za politického vězně. Tuto informaci zveřejnily nezávislá média, jako jsou listy The Moscow Times a Naša Niva.

Navalnyj připomněl Strelkovo odsouzení v Nizozemsku nezávislým soudem a zdůraznil, že zavraždění 298 lidí, kteří byli na palubě sestřeleného boeingu, si zaslouží vyšetřování v Rusku a viníci by měli nést spravedlivý trest.

Strelkov je podle Navalného uvězněn kvůli fiktivnímu a vykonstruovanému případu extremismu a kritice režimu, nikoli za konkrétní zločin. Opoziční předák tak poukázal na politické motivace za zatčením a uvedl, že terčem této kritiky byli prezident Putin a ministr obrany Sergej Šojgu.

Témata:  Alexej Navalnyj Igor Strelkov Rusko

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 14:47

Ostřílená jména na vice prezidenta Harrisové. Toto je užší seznam demokratických kandidátů

Pokud americká viceprezidentka Kamala Harrisová skutečně bude kandidovat na pozici první šéfky Bílého domu v historii, musí si najít partnera. Nabízí se několik jmen především z řad guvernérů důležitých států. Každý z nich má velké zásluhy a nikdo by se ve funkci viceprezidenta rozhodně neztratil. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy