Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Švédsko chce o kandidatuře do NATO rozhodnout do konce května

Švédsko
Švédsko
Foto: Pixabay

Švédsko chce mít do konce května jasno v tom, zda se i přes dosavadní neutralitu bude po ruské invazi na Ukrajinu ucházet o členství v Severoatlantické alianci. Vládnoucí sociální demokraté dnes oznámili, že debatu uvnitř strany chtějí ukončit do 12. května. Vedení strany pak o dalším postupu rozhodne nejspíš na schůzce 24. května, informovala dnes agentura AFP.

Švédská sociálnědemokratická dělnická strana, která nyní tvoří menšinovou vládu pod vedením premiérky Magdaleny Anderssonové, byla historicky vždy odpůrcem členství Švédska v NATO. Tento postoj potvrdila na sjezdu loni v listopadu, premiérka však v poslední době několikrát naznačila, že ruský vpád na Ukrajinu zcela změnil situaci.

Podle průzkumu veřejného mínění v posledních týdnech setrvale stoupá podíl Švédů, kteří členství v alianci podporují. Průzkum společnost Demoskop pro deník Aftonbladet tento týden ukázal, že pro vstup do NATO je aktuálně 57 procent lidí, v březnu to bylo 51 procent.

Vstup do aliance zvažuje i sousední Finsko, které sdílí s Ruskem hranice. Tamní parlament zahájil debatu o členství v NATO ve středu; finská premiérka Sanna Marinová řekla, že rozhodnutí v Helsinkách padne během příštích několika týdnů.

Témata:  Švédsko NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.