Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Svět se musí probudit, je na pokraji propasti, řekl šéf OSN

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Generální tajemník OSN António Guterres dnes v projevu ke světovým lídrům varoval před "největší kaskádou krizí v našich životech" a zkritizoval přístup mezinárodního společenství k pandemii covidu-19 nebo klimatickým změnám. Svět je podle něj na pokraji propasti a musí se probudit. Tváří v tvář krizím prý potřebuje více dialogu, pochopení a investice do udržování míru.

"Svět se musí probudit. Jsme na pokraji propasti a jdeme špatným směrem," prohlásil Guterres na úvod svého projevu před zahájením všeobecné rozpravy, v níž v následujících hodinách a dnech vystoupí zástupci 193 členských zemí OSN.

Generální tajemník kromě pandemie a klimatických změn zdůraznil dramatický vývoj v zemích jako Afghánistán nebo Etiopie a kritizoval "vzestup nedůvěry a dezinformací" a "do očí bijící nerovnosti". Výstražné signály související se změnou klimatu podle něj dosahují "vrcholné intenzity".

"Chybí nám solidarita, a to v momentě, kdy ji nejvíc potřebujeme," řekl Guterres. Jako příklad uvedl propastný rozdíl v míře proočkovanosti proti covidu-19 mezi západním světem a rozvojovými zeměmi. Kritizoval skutečnost, že v některých zemích dávky vakcín končí v odpadu, zatímco "přes 90 procent Afričanů stále čeká na první dávku".

Kromě pandemie a změn klimatu budou zřejmě mezi hlavní témata Valného shromáždění OSN patřit soupeření Spojených států s Čínou nebo budoucnost Afghánistánu, kde se v srpnu po dvaceti letech opět ujalo moci radikální islámské hnutí Tálibán. Deník The New York Times řadí mezi další důležité body letošní vojenský převrat v Barmě, dohodu o íránském jaderném programu nebo "politické vakuum" na Haiti.

"Potřebujeme vést dialog. Potřebujeme pochopení. Potřebujeme investovat do prevence, zachovávání a upevňování míru," řekl generální tajemník OSN. V projevu odkázal také na napětí mezi Pekingem a Washingtonem, když uvedl, že bude nemožné čelit ekonomickým výzvám a jiným krizím v situaci, kdy "dvě největší ekonomiky světa" nebudou spolupracovat.

Prezidenti USA a Číny dostávají slovo hned v prvním bloku všeobecné rozpravy Valného shromáždění. Delegace členských zemí se v sídle OSN schází po roční pauze, neboť loňská vrcholná schůze kvůli covidu-19 probíhala dálkově. Letos platí jakýsi kombinovaný formát, v němž se někteří účastníci připojí přes internet a jiní vystoupí v zasedacím sále v New Yorku. Možnost promluvit k účastníkům na místě se podle agentury AP rozhodli využít zástupci více než 100 zemí.

Témata:  OSN (Organizace spojených národů) António Guterres

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.