Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Švýcaři v referendu zřejmě odmítli zákaz umělých pesticidů

Švýcarsko, ilustrační foto
Švýcarsko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Voliči ve Švýcarsku dnes v referendu rozhodovali o protiteroristickém zákonu, který dává policii větší pravomoci pro nakládání s lidmi podezřelými z terorismu, a o přechodu zemědělství v celé zemi na biohospodaření. Zatímco zákaz umělých pesticidů odmítli, se zostřením boje proti terorismu souhlasí, ukazují podle agentury AFP předběžné výsledky hlasování.

Volební místnosti se zavřely ve 12:00 SELČ, konečné výsledky ale budou známy až v podvečer. Většina Švýcarů - zhruba 90 procent - ovšem hlasovala předem formou dopisu.

Užívání umělých pesticidů zatím nezakázala žádná větší země. Záměr hospodařit stoprocentně bio oznámil před několika lety Bhútán. Ve Švýcarsku má sídlo firma Sygenta, jeden z největších výrobců přípravků na ochranu rostlin, kterou v roce 2017 koupil čínský gigant ChemChina. Na 61 procent voličů ale podle předběžných výsledků nechce, aby se jejich vlast ubírala cestou jejich zákazu.

Podle předběžných odhadů si zato 57 procent hlasujících přeje, aby policie získala větší pravomoci v boji proti terorismu. Bude moci vytipované lidi starší 12 let lépe sledovat, omezit jejich pohyb a přimět je chodit na výslechy. Švýcaři s návrhem zákona souhlasili i přesto, že před ním varovala OSN a Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International.

Kromě těchto dvou textů rozhodovali voliči o změnách zákona na omezení uhlíkových emisí, který by mimo jiné mohl zdražit cestování letadlem. Zhruba 61 procent jich podle odhadů souhlasilo s covidovým zákonem, který dává vládě více pravomocí pro boj s pandemií.

Švýcarsko je známé jako země přímé demokracie. Volební účast v referendech konaných čtyřikrát do roka bývá často pod 50 procenty. Oprávněných voličů je zhruba 5,4 milionu.

Témata:  Švýcarsko referendum

Aktuálně se děje

30. dubna 2024 12:02

Jurečka: Bez důchodové reformy hrozí výrazné snížení důchodů nebo zvýšení daní

Bez důchodové reformy hrozí v budoucnosti buď výrazné snížení výše důchodů nebo zvýšení daní. Ministr práce Marian Jurečka zdůraznil, že navrhované změny, včetně navyšování důchodového věku nad 65 let, mají za cíl udržet propad systému penzí na úrovni jednoho procenta HDP, což odpovídá loňským hodnotám.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy