reklama

Ofenzívy proti nim se účastní Rusko. Colville řekl, že od 29. dubna bylo zasaženo 61 zdravotnických zařízení a že některé z útoků byly záměrné. "Nemůžeme říci, zda byl úmyslný každý, ale velké množství záměrné bylo. Nemohly to všechno být náhody," prohlásil Colville. Vědomé útoky na zdravotnická zařízení jsou válečným zločinem.

Například nemocnice ve městě Kafr Nabl byla zasažena naposledy 6. listopadu a předtím už v květnu a červenci. Dva zásahy tento týden poničily také nemocnici v Ichlásu na jihu Idlibu.

Z Idlibu kvůli bojům odešly desítky tisíc lidí a dalších 200.000 jich v minulých dnech opustilo sever země, kde Turecko 9. října zahájilo ofenzívu proti syrským Kurdům. Boje jsou nyní zastaveny, Kurdové se stáhli od hranice, jak Turecko vyjednalo s USA a Ruskem, a na části hranice hlídkují společně Turci a Rusové.

Agentura AP dnes informovala, že auto turecké hlídky srazilo účastníka demonstrace. Muž byl mezi vesničany, kteří házeli na konvoj Rusů a Turků kameny a boty. Skupina lidí se pokusila vylézt na jedno z aut, které však jednoho muže srazilo.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že vůz přes tělo přejel a muž zemřel.

Rusové a Turci hlídky zahájili před týdnem, aby zabránili kurdským bojovníkům vracet se k hranici. Turecko tam chce zřídit zónu pro bezpečný návrat syrských uprchlíků. Podle SOHR obyvatelé vesnic ležících východně od kurdského města Kámišlí na konvoje hází kamení často.

reklama