reklama

Spojené státy mírové rozhovory zastavily v září po bombovém útoku v Kábulu, který zabil 12 lidí včetně člena americké armády. K atentátu se přihlásil právě Tálibán.

Lídři hnutí teď agentuře Reuters řekli, že jeho zástupci od minulého víkendu absolvovali vícero schůzek s americkými diplomaty v katarském Dauhá a že brzy by mohlo znovu začít formální vyjednávání. Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid dnes dodal, že jeho skupina je "připravena restartovat rozhovory".

"Náš postoj je stále stejný. Pokud mírové rozhovory začnou, bude se pokračovat od stádia, ve kterém skončily," řekl. Reuters také cituje nejmenovaného vysoce postaveného velitele Tálibánu, podle kterého je povstalecké hnutí přesvědčeno, že Trump v tomto ohledu "moc nemá na výběr".

Čtvrteční Trumpova návštěva na vojenské základně Bagrám u příležitosti Dne díkůvzdání byla jeho první cestou do Afghánistánu od nástupu do funkce na začátku roku 2017. I šéf Bílého domu se zmínil o pokračujících schůzkách a řekl, že Tálibán usiluje o dohodu. "Říkáme, že to musí být klid zbraní, a oni klid zbraní nechtěli dohodnout. Ale teď, jsem přesvědčen, klid zbraní dohodnout chtějí. Pravděpodobně to tak dopadne," uvedl Trump.

reklama