Vozidla s bojovníky Tálibánu projížděla po ranveji v severní, vojenské části letiště Hamída Karzaie a později se zde pěšky triumfálně prošli také někteří vůdci hnutí. Po zuby ozbrojení tálibové ještě před úsvitem zkontrolovali hangáry, kde Američané zanechali sedm nyní nepoužitelných vrtulníků CH-47. V různých částech letiště vlají bílé praporyTálibánu.

"Svět by si měl vzít poučení, toto je radostná chvíle vítězství," uvedl mluvčí hnutí Zabiulláh Mudžáhid.

Další bojovníci Tálibánu střeží civilní část letiště, kde v terminálu leží několik desítek kufrů a dalších zavazadel. Jejich majitelé je zde patrně zanechali při zmatcích v posledních hodinách překotné evakuace.

Od chvíle, kdy se Tálibán v polovině srpna po nečekaně rychlé ofenzívě zmocnil prakticky celého Afghánistánu, Američané a jejich spojenci přepravili ze země přes 123.000 cizích státních příslušníků i spolupracujících Afghánců. Washington už dříve oznámil, že z Afghánistánu odejdou poslední vojáci k 31. srpnu.

"Po dvaceti letech jsme porazili Američany," citovala AP jednoho ze strážců Tálibánu s puškou kalašnikov. "Odešli a naše země je teď svobodná."

Zvláštní americký vyslanec pro Afghánistán Zalmay Khalilzad na twitteru uvedl: "Po stažení naší armády a armády mnoha partnerů, kteří při nás stáli, čelí Afghánci okamžiku rozhodnutí a příležitosti. Budoucnost jejich země je v jejich rukou. Svou cestu si vyberou zcela suverénně. Toto je také šance ukončit válku."

Americká armáda před odchodem z Afghánistánu vyřadila z provozu svou techniku

Americká armáda před svým odchodem stažením z Afghánistánu vyřadila na kábulském letišti z provozu letadla, obrněné vozy a systém raketové obrany. S odvoláním na generála Kennetha McKenzieho o tom dnes informovala agentura AFP. Z Afghánistánu dnes v noci odletěli poslední američtí vojáci. USA už dříve oznámily, že z Afghánistánu, kde spolu se spojenci vojensky působily dvě desetiletí, odejdou do 31. srpna.

"Tato letadla už nikdy nebudou létat," řekl McKenzie o 73 strojích, která americká armáda nechala na letišti Hamída Karzaie. Pentagon v Afghánistánu nechal také kolem 70 obrněných vozidel typu MRAP, z nichž každé stojí kolem jednoho milionu dolarů (21,6 milionu Kč) a 27 vozů Humvee. I ty vyřadili vojáci z provozu.

Americká armáda na místě zanechala i nefunkční systém C-RAM, který letiště chránil před útoky raket. V pondělí zlikvidoval pět střel, jež vypálila odnož teroristické organizace Islámský stát.

Rozhodli jsme se ponechat tento systémy v provozu až do poslední chvíle, než odletělo poslední americké letadlo, řekl McKenzie.