Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tálibán údajně vyzval tlumočníky pro Nizozemce, aby předstoupili před soud

Taliban, Afghánistán
Taliban, Afghánistán
Foto: www.amnesty.cz

Afghánští tlumočníci, kteří pracovali pro Nizozemsko, dostali od Tálibánu obsílku s požadavkem, aby předstoupili před soud. Radikální islamistické hnutí, které v srpnu ovládlo Afghánistán, v dopisech hrozí i rodinám tlumočníků, uvedla v pátek nizozemská veřejnoprávní televize NOS.

Tlumočníci se skrývají, ale k odpovědnosti za jejich skutky mohou být hnáni jejich příbuzní, pokud se k soudu nedostaví. Mohou pak být "tvrdě potrestáni, aby byla uštědřena lekce ostatním zrádcům", stojí v jednom z dopisů, který ukázala NOS. Televize uvedla, že adresát, který pracoval pro misi Europolu v Afghánistánu, je podezřelý z toho, že pracoval jako tlumočník pro cizince a dostával za to "jejich hanebné a zakázané peníze".

"Budeme se mstít. Pokud se nám nepodaří vás dopadnout, vyřídíme si to s vašimi blízkými," stojí v dalším dopise, v němž je dotyčný tlumočník viněn ze smrti bojovníků Tálibánu.

Podle NOS vše nasvědčuje tomu, že dopisy s oficiálními razítky skutečně odeslal Tálibán, ale je téměř nemožné to u vládního hnutí ověřit.

Televize uvedla, že je v kontaktu s desítkami tlumočníků a osob, které pracovaly pro Nizozemsko a že jejich situace je stále dramatičtější.

Tálibán v červnu vyzval afghánské tlumočníky pro mezinárodní síly, aby se káli, ale aby zůstali v Afghánistánu i po odchodu západních vojáků. Nehrozí jim prý žádné nebezpečí. Po uchopení moci Tálibán vyhlásil všeobecnou amnestii pro všechny vládní nebo armádní činitele. Ale navzdory slibu povstalců, že se nebudou mstít na svých odpůrcích, tajná zpráva OSN uvádí, že pronásledují ty, kteří spolupracovali se zahraničními silami, píše agentura AFP.

Témata:  Tálibán Afghanistán

Související

Aktuálně se děje

10:27

Muzikál Lotrando a Zubejda je tady. Pro diváky si nachystal velké překvapení

Divadlo Broadway v Praze představilo premiéru nového muzikálu, který přináší příběh Lotranda a Zubejdy, jenž si získal srdce mnoha generací. Tento příběh, původně spojený Zdeňkem Svěrákem před 30 lety na základě předlohy Karla Čapka, ožívá nyní na divadelních prknech. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy