Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tálibán: V Afghánistánu rozhodně nebude demokracie

Tálibán
Tálibán
Foto: Profimedia

Afghánistán by po převzetí moci Tálibánem mohla vést vládní rada a nejvyšší vůdce radikálního islamistického hnutí Hajbatulláh Achúndzáda pravděpodobně nadále zůstane ve vedení země, sdělil agentuře Reuters vysoce postavený člen Tálibánu Vahídulláh Hášimí.

Hnutí se podle něj sice zatím plně neshodlo na budoucím uspořádání země, ale rozhodně v ní nebude panovat demokracie. Tálibán také oslovil vojáky a piloty, kteří bojovali na straně afghánské vlády, a nabídl jim začlenění do nově vznikající společné armády, uvedl Reuters.

"Nebude tu vůbec žádný demokratický systém, protože ten v zemi nemá žádné kořeny. Nebudeme diskutovat, jaký typ politického systému bychom měli v Afghánistánu zřídit, protože je to jasné. Bude tu právo šaría a hotovo," uvedl Vahídulláh Hášimí, který má přístup na jednání vedení Tálibánu a poskytl rozhovor Reuters.

Tálibán chce podle Hášimího založit novou národní armádu a pozval do ní také vojáky a piloty, kteří sloužili pod vedením afghánské vlády, která již není u moci. V nové armádě budou sloužit také bojovníci Tálibánu. Ten má ovšem problém sehnat obsluhu a posádky letadel a vrtulníků, ke kterým přišel při obsazení země.

Tálibán totiž nikdy leteckou silou nedisponoval a jeho členové nemají potřebný výcvik. Hnutí podle Hášimího také očekává, že sousední země Afghánistánu vrátí stroje, které přistály na jejich území.

"Většina byla vycvičena v Turecku, v Německu a v Británii. Promluvíme si s nimi, aby se vrátili na své pozice," uvedl Hášimí na adresu vládních pilotů. "Samozřejmě budeme mít v armádě jisté změny a reformy, přesto je potřebujeme a oslovíme je, aby se k nám přidali. (...) Jsme v kontaktu s mnoha piloty. Vyzvali jsme je, aby se přidali k nám, ke svým bratrům, ke své vládě," dodal.

Nakolik bude rekrutování úspěšné, ukáže až čas, píše Reuters. Za posledních 20 let zabili povstalci z Tálibánu tisíce vojáků, v poslední době se kvůli jejich klíčové roli zaměřili právě na vyhledávání pilotů.

Uspořádání státu, které Hášimí v rozhovoru popsal, je velmi podobné způsobu, jakým zemi Tálibán vládl v letech 1996 až 2001, poznamenal Reuters. Také tehdy nejvyšší vůdce země přenechal její každodenní správu radě.

Témata:  Afghanistán Tálibán

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy