reklama

Třiačtyřicetiletý Michel oficiálně svého o 19 let staršího předchůdce vystřídá až v neděli, avšak symbolické předání úřadu si oba politici naplánovali na poslední pracovní den v listopadu. Krátce před polednem se sejdou v budově Evropské rady a promluví o zásadních tématech budoucnosti EU.

Odchodem bývalého polského premiéra Tuska ztrácí postkomunistické země jediného zástupce ve vedení klíčových orgánů EU. Bývalý předseda belgické vlády Michel patří stejně jako jeho předchůdce k liberálním politikům a neočekává se, že by do funkce vnesl zásadní změny.

Zatímco Tusk se musel vyrovnávat především s řeckou dluhovou krizí a migrační vlnou, na Michela vedle nevyřešené reformy azylového systému čeká hlavně boj s klimatickými změnami či výzvy spojené s odchodem Británie z EU. Hned od nástupu do funkce jej bude zaměstnávat především vyjednávání kompromisní varianty unijního rozpočtu na období 2021 až 2027. Státy EU jsou v pohledu na něj zatím výrazně rozděleny a právě role předsedy Evropské rady je pro dosažení shody klíčová.

reklama