Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tusk předá funkci předsedy Evropské rady Michelovi

Donald Tusk
Donald Tusk
Foto: European Union

Po pěti letech ve funkci předá dnes předseda Evropské rady Donald Tusk vedení vrcholné unijní instituce svému nástupci Charlesi Michelovi. Nový šéf unijních summitů bude hned od začátku čelit těžkým úkolům, jako je například vyjednání příštího víceletého rozpočtu EU.

Třiačtyřicetiletý Michel oficiálně svého o 19 let staršího předchůdce vystřídá až v neděli, avšak symbolické předání úřadu si oba politici naplánovali na poslední pracovní den v listopadu. Krátce před polednem se sejdou v budově Evropské rady a promluví o zásadních tématech budoucnosti EU.

Odchodem bývalého polského premiéra Tuska ztrácí postkomunistické země jediného zástupce ve vedení klíčových orgánů EU. Bývalý předseda belgické vlády Michel patří stejně jako jeho předchůdce k liberálním politikům a neočekává se, že by do funkce vnesl zásadní změny.

Zatímco Tusk se musel vyrovnávat především s řeckou dluhovou krizí a migrační vlnou, na Michela vedle nevyřešené reformy azylového systému čeká hlavně boj s klimatickými změnami či výzvy spojené s odchodem Británie z EU. Hned od nástupu do funkce jej bude zaměstnávat především vyjednávání kompromisní varianty unijního rozpočtu na období 2021 až 2027. Státy EU jsou v pohledu na něj zatím výrazně rozděleny a právě role předsedy Evropské rady je pro dosažení shody klíčová.

Témata:  Donald Tusk EU rozpočet Rada Evropy Summit EU Charles Michel

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.