Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina považuje Krymský most za legitimní cíl, řekl Zelenskyj

Volodymyr Zelenskyj na jednání v Praze. (7.7.2023)
Volodymyr Zelenskyj na jednání v Praze. (7.7.2023)
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zdůraznil, že Krymský most, který spojuje poloostrov Krym s Ruskem, přináší válku, nikoliv mír. Je proto legitimním vojenským cílem. Zelenskyj to řekl na bezpečnostní konferenci v americkém Aspenu.

Zelenskyj se ke konferenci připojil prostřednictvím videohovoru a zdůraznil, že most pro auta a vlaky není jen logistickou trasou. "Je to cesta, kterou používají ke krmení války municí. To se děje na denní bázi. Militarizuje to Krymský poloostrov," řekl podle deníku Guardian.

"Pro nás je to pochopitelně nepřátelské zařízení postavené v rozporu s mezinárodním právem a všemi normami. Takže je to pro nás cíl. Cíl, který přináší válku, nikoliv mír, musí být neutralizován," dodal.

Na Kerčském mostě došlo k explozím v noci z neděle na pondělí. Výbuchy nepřežily dva lidé, poškozena byla vozovka. Podle ukrajinských médií šlo o speciální operaci ukrajinské tajné služby a námořnictva za pomoci námořních dronů. Kyjev se každopádně k odpovědnosti za útok nepřihlásil.

Krymský most pro automobilovou a vlakovou dopravu se otevřel v roce 2018, čtyři roky po anexi území. V říjnu loňského roku musel být částečně uzavřen po velké explozi. K plnému obnovení provozu došlo v únoru, připomíná BBC.

Témata:  Volodymyr Zelenskyj Krym most přes Kerčský průliv Rusko

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 15:17

Od pondělí bude na Ukrajině platit příměří, prohlásil Trump po jednání koalice ochotných. Jinak Rusko uvidí

Evropská diplomatická ofenziva vyvrcholila 10. května v ukrajinské metropoli Kyjevě, kam přijeli čelní představitelé čtyř klíčových evropských zemí – Francie, Německa, Velké Británie a Polska – na podporu Ukrajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj je přivítal osobně, aby společně jednali o novém návrhu na 30denní bezpodmínečné příměří s Ruskem. Do jednání se zapojil i americký prezident Donald Trump během společného telefonátu s evropskými lídry.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.