reklama

V regionech u měst Záporoží a Cherson jsou Rusové v defenzivě, tvrdí ukrajinský štáb.

"V bachmutském směru naši obránci odrazili útoky nepřítele u obcí Bachmut, Ivanivske, Bohdanivka a Hryhorivka," uvádí velení ukrajinských ozbrojených sil s odkazem na místa v Doněcké oblasti. Hlásí rovněž neúspěšné pokusy Rusů o útočné akce v dalších regionech, například u obce Kreminna v Luhanské oblasti nebo u Avdijivky a Marjinky v Doněcké oblasti.

"V záporožském a chersonském směru se ruští vojáci brání," tvrdí ukrajinský generální štáb. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

V Bachmutu pokračovaly těžké boje, obě strany přitom podnikají protiútoky, uvedla dnes ráno agentura Reuters. Ruské invazní síly se toto město snaží dobýt už řadu měsíců a Bachmut se stal jedním z hlavních ohnisek současných bojů. Kyjev i Moskva dlouhodobě tvrdí, že v bitvě o Bachmut zabily značné množství nepřátelských vojáků. O vlastních ztrátách neinformuje pravidelně ani jedna strana konfliktu.

Americký Institut pro studium války (ISW) ve své poslední zprávě o situaci na bojišti píše, že ruské útočné operace v posledních týdnech zpomalily, což by podle něj mohlo svědčit o tom, že ruská jarní ofenzíva na Donbase se může blížit ke svému vyvrcholení. "Ukrajinské síly pravděpodobně podnikly lokální protiútok jihozápadně od Bachmutu," píše ISW, podle něhož byl ukrajinský protiútok jihozápadně od obce Ivanivske, která se nachází asi šest kilometrů od Bachmutu, zřejmě úspěšný.

Analytici institutu zároveň upozorňují na stále častější ruské debaty o možné ukrajinské protiofenzivě v oblasti Bachmutu. "Narůstající ruské diskuze... naznačují, že ruské zdroje jsou čím dál nejistější ohledně schopnosti ruské armády udržet iniciativu v okolí Bachmutu," píše institut. Pokračující ruské útoky na východě Ukrajiny podle ISW nepřinesly v prvních měsících letošního roku více než postupné taktické úspěchy.

"Rusko do těchto různých ofenzivních snah zapojilo přibližně 300.000 mobilizovaných vojáků. Jestliže 300.000 ruských vojáků nedokázalo Rusku zajistit rozhodující ofenzivní převahu na Ukrajině, tak je velmi nepravděpodobné, že by nasazení dalších sil v budoucích mobilizačních vlnách přineslo letos dramaticky odlišný výsledek," domnívá se americký institut. Ukrajina má proto podle něj dobré předpoklady k tomu, aby znovu získala iniciativu a zahájila protiofenzívy v kriticky důležitých sektorech frontové linie.

Britské ministerstvo obrany si dnes ve své pravidelné analýze bojů všímá situace u Avdijivky, která se nachází nedaleko Doněcku - tedy města, které už léta ovládají proruští separatisté. Avdijivka je poblíž frontové linie od roku 2014, kdy na východě Ukrajiny vypukl ozbrojený konflikt mezi Moskvou podporovanými separatisty a ukrajinskou armádou. Ruské invazní síly, které zemi napadly na konci loňského února, podle něj v posledních třech týdnech zaznamenaly v okolí Avdijivky "plíživé zisky".

Avdijivka je nyní z velké části zničena, konstatuje britský resort obrany, jenž se opírá o informace vojenské rozvědky. "S tím, jak bude bitva pokračovat, bude pravděpodobně za obzvláště obranyschopný klíčový terén považován rozsáhlý komplex avdijivských koksáren," míní britské ministerstvo. Z taktického hlediska je podle něj situace u Avdijivky podobná té u Bachmutu. "Ukrajinské síly pokračují v organizované obraně, ale jejich zásobovací linie na západě stále více ohrožuje ruská obkličovací operace," dodal resort.