Země Evropské unie chtějí v Radě OSN pro lidská práva prosadit rezoluci, která by mimo jiné umožnila působení zvláštního zpravodaje v Rusku, jenž by monitoroval porušování lidských a občanských práv a upozorňoval na ně. Proti takovému kroku je podle diplomatů, na něž se odvolává agentura AP, pouze Maďarsko.
Pětadvacet z 26 členských států EU chce prostřednictvím orgánu OSN činit Rusko odpovědným za opatření proti médiím, svévolné zatýkání či omezování svobody projevu poté, co prezident Vladimir Putin nařídil invazi na Ukrajinu.
Podle diplomatů usilují zástupci unijních zemí při jednáních rady o vytvoření nástroje, například jmenování experta pro práci v Rusku, který by přiměl Rusko skládat účty za porušování práv.
Pokud by byl chystaný krok úspěšný, představoval by další možnost zkoumání chování Ruska. Tým podporovaný vyšetřovateli OSN už posuzuje porušování práv v souvislosti s válkou na Ukrajině.
Příslušná rezoluce, kterou iniciuje Lucembursko, by vytvořila funkci zvláštního zpravodaje OSN pro Rusko, jenž by upozorňoval na porušování práv jako jsou svévolné zadržování osob, zatýkání zástupců občanské společnosti a uzavírání nevládních organizací a nezávislého tisku, řekl podle AP pod podmínkou anonymity jeden západní diplomat.
Dva západní diplomaté uvedli, že Maďarsko, jehož vláda vedená premiérem Viktorem Orbánem odmítla některé snahy EU potrestat Rusko kvůli válce, se nepřipojilo k ostatním unijním zemím v úsilí o prosazení rezoluce.
Český velvyslanec v Ženevě Václav Bálek v úterý podle AP jménem EU odsoudil cenzuru médií, umlčování nezávislých hlasů a zneužívání zákona, který zakazuje takzvanou diskreditaci ruských ozbrojených sil a jakákoli tvrzení o zločinech spáchaných ruskými ozbrojenými silami na Ukrajině.
Témata: EU, OSN (Organizace spojených národů), Rusko
Související
19. listopadu 2024 17:54
29. října 2024 21:03
27. října 2024 10:41
20. října 2024 19:59
19. října 2024 21:07
4. října 2024 16:40