Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uprchlická krize: Východní Středomoří má vážný problém, dokládají nová čísla

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Počet migrantů, kteří se ilegálně pokoušeli dostat na území Evropské unie, v listopadu proti předchozímu měsíci klesl o čtvrtinu na 14.400. Ve své pravidelné zprávě to uvedla Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex).

Celkem bylo na hranicích EU od začátku roku do konce listopadu zadrženo téměř 124.600 lidí, což je o deset procent méně než v tom samém období loni.

Počet běženců, kteří bez potřebných dokladů chtěli do Evropské unie přijít cestou vedoucí přes východní Středomoří, se v listopadu proti říjnu hlavně vlivem špatného počasí snížil o pětinu. Nicméně policisté působící na této migrační trase zadrželi od ledna do konce listopadu přes 74.100 lidí, což je o 42 procent více než loni. V asi třetině případů šlo o občany Afghánistánu, ve čtvrtině o Syřany.

In November, the number of irregular migrants crossing Europe’s main migratory routes fell by a quarter to 14 400. The total for the first 11 months was 10% lower at 124 600.We're on track for 2019 to see the lowest number since 2013 https://t.co/xaLYlIrpGk pic.twitter.com/fEmgO1MGM9

— Frontex (@Frontex) December 12, 2019

V západním Středomoří klesl počet ilegálních přechodů hranic v listopadu o 80 procent na 950 a od začátku roku přibližně o polovinu. Na této migrační trase bylo zadrženo 28 procent Maročanů, druhou nejpočetnější skupinou byli Alžířané.

O 46 procent ubylo v listopadu v porovnání s předchozím měsícem běženců, kteří směřovali ilegálně do EU přes centrální Středomoří. V meziročním srovnání jde o pokles o 43 procent.

Západobalkánskou migrační trasou přišlo v listopadu 1900 migrantů, zatímco v říjnu 500. Od začátku roku do konce minulého měsíce to pak bylo více než 10.600 lidí bez dokladů pro vstup do EU, což je proti loňsku dvojnásobek. Téměř polovinu z nich tvořili občané Afghánistánu.

Témata:  uprchlíci EU Frontex

Aktuálně se děje

17. dubna 2024 17:27

Zeman se omluvil Šarapatkovi za dehonestující výrok

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy