Znovuzvolenou předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou čeká náročných pět let. Zřejmě bude muset navázat vztahy s novým republikánským vedením Bílého domu, zkrotit krajně pravicové politiky napříč členskými státy Evropské unie a zajistit fungování Evropy i s některými velmi oslabenými lídry.
Už první funkční období Leyenové bylo náročné. Musela stát v čele jedné z nejdůležitějších unijních institucí během brexitu, pandemie covidu-19 a ruské agresi proti Ukrajině. „Bude to pro ni nesmírně obtížných pět let,“ prohlásil pro server Politico anonymně vysoký představitel Evropské unie.
Zatímco dlouhodobě udržuje tradiční středopravicové směřování politiky, stojí proti ní populistické a nacionalistické síly. „Než v roce 2029 skončí její druhé funkční období, může přijít a odejít další prezidentství Donalda Trumpa v USA, Francii může řídit krajně pravicová vůdkyně Marine Le Penová,“ líčí prestižní server.
Europoslanci z centristické koalice v podstatě neměli jinou možnost než si zvolit právě Leyenovou. Na záda jim dýchali pravicoví či krajně pravicoví politici, čekající na svou chvíli slávy; hledání úplně nového kandidáta mohlo uvrhnout vícero evropských institucí do nejistoty.
Za oceánem se na ekonomický a ideologický konflikt s EU chystá republikánský kandidát na šéfa Bílého domu Donald Trump. „Bude ze strany Trumpovy administrativy zasažena dalším ekonomickým nacionalismem, obchodní válkou a protekcionismem,“ varovala politická expertka Majda Rugeová.
Naději jí nabízí – poměrně překvapivě – Peking. „Kde by mohla navázat pozitivní vztah, je Čína, a to tím, že bude hrát velkou roli při prosazování ekonomické bezpečnosti a kontroly vývozu,“ poznamenala expertka.
Navíc politika vůči Číně je jedna z mála oblasti, kde si staronová Komise a nový Bílý dům mohou rozumět. „Dostat se k Američanům a přesvědčit je, že není v otázce Číny soupeřkou a že zasáhnout Evropu cly není v jejich zájmu, to je jedna z věcí, kde může mít páky a vést,“ dodala Rugeová.
Do karet jí nehraje ani oslabená politická elita v Evropě. „Máme tu velmi oslabeného Macrona. Máme přinejmenším ještě asi rok poměrně slabého německého kancléře. Takže otázka zní: Jak moc může von der Leyenová v tuto chvíli zaskočit?“ ptá se německý politolog Nicolai von Ondarza.
A v neposlední řadě musí Leyenová bojovat s ekonomickým stavem EU. „Všechno, co něco stojí – například obrana Ukrajiny se během druhého funkčního období von der Leyenové ukáže jako problematické,“ zdůraznil jeden z vysoce postavených evropských diplomatů, hovořící pod podmínkou anonymity.
Leyenovou tak čeká extrémně náročných pět let. Za hranicemi Evropské unie se chystá k další agresi Moskva, obchodní válku chce rozpoutat potenciální americký prezident Trump a přímo „pod nosem“ se předsedkyni komise činí maďarský premiér Viktor Orbán se svými „mírovými cestami“.
Témata: EU, Ursula von der Leyenová
Související
19. listopadu 2024 17:54
29. října 2024 21:03
27. října 2024 10:41
20. října 2024 19:59
19. října 2024 21:07
4. října 2024 16:40