reklama

"S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o střelbě ve městě Hanau, která si vyžádala oběti na životech a několik zraněných. Se znepokojením sleduji trend rostoucího násilí a nenávisti, jenž je dnes bohužel patrný po celé Evropě. I když útokům, jako byl ten v Hanau, nebudeme nikdy schopni zcela zabránit, pozitivně vnímám rostoucí nasazení německých bezpečnostních složek, kterým se dlouhodobě daří odkrývat plánované akty násilí a teroru," uvedl Zeman v dopisu, který zveřejnil Pražský hrad.

"Jsem hluboce otřesený, jako každý, kdo četl zprávu o střeleckém útoku ve městě Hanau, při kterém přišlo o život nejméně devět lidí a mnoho dalších utrpělo zranění. Lituju každého lidského života ztraceného v důsledku tohoto nepochopitelného násilí," napsal na twitteru premiér Babiš.

V německy psaném příspěvku posléze oslovil německou kancléřku Angelu Merkelovou s tím, že zprávu přijal s hlubokým zármutkem a rozhořčením. "Dovolte mi vás ujistit, že Česká republika v této bolestné chvíli stojí za Německem a důrazně odsuzuje nenávist a násilný extremismus," uvedl předseda vlády.

Soustrast Německu vyjádřil i Petříček. "Otřesná tragédie v Hanau, pro kterou neexistuje ospravedlnění. Rád bych vyjádřil svou upřímnou soustrast rodinám obětí a podporu celému městu," uvedl.

"Dnes truchlíme s vámi," vzkázala na twitteru německá předsedkyně EK Ursula von der Leyenová. Tragédií v Hanau je "hluboce šokovaná". "Myslím na rodiny a přátele obětí, kterým bych chtěla vyjádřit nejhlubší soustrast," uvedla.

Podobná slova volil šéf unijních summitů Charles Michel, podle kterého "nesmyslná ztráta životů představuje tragédii, ať se stane kdekoli". "Hrůzostrašná střelba v německém městě Hanau mě šokovala a uvrhla do hlubokého smutku. Naše myšlenky směřují k obětem a jejich milovaným. Jakákoli forma nenávisti a násilí nás sjednocuje," napsal zase předseda europarlamentu David Sassoli.

Francouzský prezident Emmanuel Macron na twitteru uvedl, že se ho zmocňuje "ohromný smutek" a že Německo má po "tragickém útoku" jeho plnou podporu. "Stojím po boku (německé) kancléřky Angely Merkelové v boji za naše hodnoty a ochranu našich demokracií," stojí v jeho příspěvku.

Střelec v Hanau ve středu večer ve dvou barech s nabídkou vodních dýmek zabil devět lidí a další osoby zranil. Po několika hodinách ho policie našla v jeho bytě mrtvého spolu s jeho mrtvou matkou, která byla rovněž zastřelena. Podle německé policie měl útočník xenofobní sklony. Policisté událost vyšetřují s podezřením na terorismus.

reklama