reklama

Zabilo více než 1000 lidí, přes 3000 lidí zranilo a zničilo zhruba 10.000 domů. Podle informací Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) je mezi mrtvými 155 dětí, skoro 255 dětí bylo zraněno a 65 jich osiřelo.

"Oblast stále není bezpečná," uvedl úřadující afghánský ministr zdravotnictví Kalandar Ibád a dodal, že na místě jsou stále cítit otřesy. V pátek při následných otřesech zahynulo pět lidí a dalších 11 jich utrpělo zranění. Při dalších otřesech, o kterých informoval Ibád, úřady oběti nezaznamenaly. Stavby, které částečně poškodilo první zemětřesení, podle ministra nejsou obyvatelné, takže lidé musí žít ve stanech.

Ibád poznamenal, že v zemětřesením zasažené horské oblasti se v příštích týdnech očekává výrazné ochlazení, což bude pro úřady představovat další výzvu. "Lidé nemají střechu nad hlavou, jsou mezi nimi senioři a děti... žádáme mezinárodní společenství, aby tomu věnovalo pozornost," řekl.

Šlo o nejtragičtější zemětřesení v Afghánistánu za dvě dekády a řešení jeho následků představuje značnou výzvu pro islamistické hnutí Tálibán, které se v zemi ujalo moci v polovině loňského srpna po bleskové ofenzivě v době, kdy ze země po 20 letech odcházeli poslední vojáci USA a jejich spojenců. Většina zemí vládu Tálibánu formálně neuznala a dává najevo své znepokojení kvůli zhoršenému postavení žen i zprávám o porušování lidských práv. Afghánistán se ještě před zemětřesením potýkal s humanitární krizí a sankce uvalené na afghánské vládní orgány a banky přerušily většinu přímé pomoci této asijské zemi. OSN a několik zemí poslaly do postižené oblasti pomoc.

Afghánská humanitární agentura dnes vyzvala k poskytnutí peněz pro přeživší zemětřesení. Uvedla, že nemá prostor pro skladování potravin a má dostatek stanů. Peníze by proto podle agentury byly pro vesničany na uspokojení jejich potřeb nyní nejužitečnější.