Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V nadcházejících týdnech se chystá ukrajinská protiofenzíva, řekl Blinken

Antony Blinken
Antony Blinken
Foto: twitter Antony Blinken

V nadcházejících týdnech se chystá ukrajinská protiofenzíva a podle slov amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by její úspěch mohl vést k užšímu dialogu, který by mohl vyústit v dosažení spravedlivého míru.

Podle Blinkena Rusko již na Ukrajině neuspělo, neboť nedosáhlo svého původního záměru - vymazat Ukrajinu z mapy, začlenit ji do Ruska a ukončit tak její nezávislost jako státu, píše s odvoláním na rozhovor pro Fox News ukrajinský server Evropská pravda.

Blinken poznamenal, že v nadcházejících týdnech mají Ukrajinci v plánu provést protiofenzívu, ne jehož úspěchu závisí schopnost vést rozhovory s Ruskem tak, aby bylo možné dosáhnout "spravedlivého míru".

"Víme, že Ukrajinci plánují v nadcházejících týdnech protiofenzívu. Uvidíme, co z toho vzejde. Úspěch na bojišti je nakonec nejlepší a pravděpodobně nejrychlejší cestou k jednáním, která povedou ke spravedlivému a trvalému míru," řekl americký ministr zahraničí.

Blinken se také neopomenul zastavit u otázky možné role Číny při dosahování míru.

"Myslím, že jsme otevřeni každé zemi, která se zodpovědně snaží prosazovat mír, a to začíná několika věcmi. Především s uznáním, že v sázce je územní celistvost, suverenita a nezávislost Ukrajiny, takže každá mírová dohoda by to měla mít jako základ," řekl diplomat.

Blinken zdůraznil, že je naprosto klíčové, aby všichni, kteří se snaží posilovat mír, navazovali přímou komunikaci s ukrajinskou stranou.

Ukrajinský ministr zahraničí Kuleba vyzval spojence, aby nepřestávali považovat plánovanou protiofenzívu za poslední bitvu v konfliktu s Ruskem.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg před plánovanou protiofenzívou potvrdil, že Ukrajina má k dispozici na 1 550 obrněných vozidel, 230 tanků a velké množství munice.

Témata:  válka na Ukrajině Antony Blinken

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.