Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Německu se rozmáhá konspirační hnutí Querdenken, jeho příznivci se střetli s policií

Policie Německo
Policie Německo
Foto: Facebook

V několika německých městech dnes lidé vyšli do ulic, aby protestovali proti opatřením, která spolková vláda přijala ve snaze omezit koronavirové nákazy. Větší shromáždění se odehrála například v Karlsruhe či v Řezně. Ve Frankfurtu nad Mohanem zakročila policie vodními děly, shromáždění tam úřady rozpustily kvůli nedodržení hygienických nařízení.

Několik křižovatek tam totiž zablokovalo asi 300 lidí, kteří se s transparenty a symboly levicového hnutí Antifa, snažili zabránit původnímu pochodu zhruba 600 přívrženců protestního hnutí Querdenken (Nekonvenční myšlení). Policie dvakrát vyklidila křižovatky s pomocí vodních děl a ojediněle použila také obušky.

Hnutí po celém Německu v posledních měsících organizuje demonstrace proti koronavirovým opatřením vlády. Jím pořádaných akcí se opakovaně účastní také stoupenci krajní pravice a vyznavači spikleneckých teorií.

Navzdory úřednímu rozpuštění akce zůstalo v centru Frankfurtu několik stovek demonstrantů, proti nimž policie opět nasadila vodní děla. Mnoho protestujících nemělo roušky a rovněž nedodržovalo předepsaný minimální odstup.

V Bavorsku demonstrovali stoupenci hnutí Querdenken v Řezně a Aichachu, v obou případech se podle policejních odhadů sešlo zhruba 1000 lidí. Policie musela vykázat mnoho demonstrantů poté, co byla překročena maximální povolená účast. I v západoněmeckém Karlsruhe se sešlo kolem 1000 odpůrců vládních opatření. Kromě hlasitých diskusí některých protestujících s účastníky protidemonstrace se tu akce odehrála bez incidentů.

Před týdnem se demonstrace v Lipsku naopak vymkla kontrole. Mnozí z tehdejších 20.000 protestujících nedodržovali předepsané rozestupy a téměř nikdo z nich si nenasadil roušku. Kvůli tomu úřady manifestaci později rozpustily. Tisíce protestujících ale toto nařízení neuposlechly a pochodovaly po okružní třídě kolem centra. Někteří útočili na policisty, zapalovali dělbuchy, házeli různé předměty a prali se s účastníky protidemonstrace. Terčem násilností se podle novinářských odborů staly také tři desítky představitelů médií.

Témata:  demonstrace v Německu koronavirus (coronavirus) COVID-19 Německo

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 14:27

Policie ČR vyšetřuje tragický rodinný konflikt v Plzni. Jeden člověk zemřel

Tragický rodinný konflikt vyšetřuje plzeňská kriminálka od pondělního večera. V bytě v Plzni napadl muž svého bratra, který útok nepřežil, a také otce, jehož záchranáři převezli s vážným zraněním do nemocnice. Podezřelý je momentálně v nemocnici. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.