Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Sýrii začaly operovat americko-turecké hlídky. Nárazníková zóna vyvolává pochybnosti

Turecká armáda (Turkish Army)
Turecká armáda (Turkish Army)
Foto: tsk.tr

Na severovýchodě Sýrie dnes začaly působit společné hlídky složené z amerických a tureckých vojáků. Na zřízení příští bezpečné zóny podél tureckých hranic se Turecko a Spojené státy dohodly na začátku srpna. Zpravodaj agentury AFP napočítal šest tureckých obrněných vozidel, jak přejíždějí turecko-syrskou hranici. Damašek tento počin odsoudil jako porušení suverenity a územní celistvosti země.

Turecká vozidla se připojila k americkým asi 15 kilometrů východně od tureckého pohraničního města Akçakale. Hranice přeletěly také dvě helikoptéry. Region ležící východně od řeky Eufrat mají nyní pod kontrolou hlavně kurdské milice YPG, poznamenala agentura Reuters.

Spojené státy se začátkem srpna s Tureckem dohodly na vytvoření bezpečnostní zóny, která má fungovat jako koridor a pomoci bezpečnému návratu syrských uprchlíků do vlasti. Zároveň ale z hraničního území vytlačí ozbrojené kurdské oddíly. Ankara opakovaně hrozila, že proti Kurdům zahájí masivní vojenskou operaci.

Bližší informace o podobě nárazníkové zóny nebyly zveřejněny. Turecko chce podle agentur společně se Spojenými státy získat pod svou kontrolu pohraniční pás území východně od řeky Eufrat v šířce až 30 kilometrů. Podle představ Ankary na něm nebudou působit ozbrojené milice syrských Kurdů YPG, které Turecko řadí k teroristům a ke spojencům zakázané Strany kurdských pracujících (PKK).

Američtí vojáci působí v severovýchodní Sýrii po boku kurdských sil a společně bojovali proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Rozdílné postoje vůči kurdským bojovníkům v Sýrii se staly zdrojem napětí mezi Ankarou a Washingtonem, jinak spojenci v NATO.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tvrdil, že mu jeho americký protějšek Donald Trump slíbil, že bezpečnostní zóna bude široká 20 mil, tedy 32 kilometrů.

Syrská vláda dohodu o vytvoření bezpečnostní zóny označila za porušení své suverenity. Uvedla také, že zóna je součástí tureckých expanzionistických ambicí v Sýrii, kterým pomáhají Spojené státy spolu s kurdskými jednotkami.

Syrské ministerstvo zahraničí v dnešním prohlášení odsoudilo společné hlídkování Američanů a Turků při vytváření bezpečné zóny na severu Sýrie jako hrubé porušení suverenity a územní celistvosti Sýrie.

Témata:  Syrská krize Sýrie U.S. ARMY Turecká armáda Turecko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.