reklama

Turecká vozidla se připojila k americkým asi 15 kilometrů východně od tureckého pohraničního města Akçakale. Hranice přeletěly také dvě helikoptéry. Region ležící východně od řeky Eufrat mají nyní pod kontrolou hlavně kurdské milice YPG, poznamenala agentura Reuters.

Spojené státy se začátkem srpna s Tureckem dohodly na vytvoření bezpečnostní zóny, která má fungovat jako koridor a pomoci bezpečnému návratu syrských uprchlíků do vlasti. Zároveň ale z hraničního území vytlačí ozbrojené kurdské oddíly. Ankara opakovaně hrozila, že proti Kurdům zahájí masivní vojenskou operaci.

Bližší informace o podobě nárazníkové zóny nebyly zveřejněny. Turecko chce podle agentur společně se Spojenými státy získat pod svou kontrolu pohraniční pás území východně od řeky Eufrat v šířce až 30 kilometrů. Podle představ Ankary na něm nebudou působit ozbrojené milice syrských Kurdů YPG, které Turecko řadí k teroristům a ke spojencům zakázané Strany kurdských pracujících (PKK).

Američtí vojáci působí v severovýchodní Sýrii po boku kurdských sil a společně bojovali proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Rozdílné postoje vůči kurdským bojovníkům v Sýrii se staly zdrojem napětí mezi Ankarou a Washingtonem, jinak spojenci v NATO.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tvrdil, že mu jeho americký protějšek Donald Trump slíbil, že bezpečnostní zóna bude široká 20 mil, tedy 32 kilometrů.

Syrská vláda dohodu o vytvoření bezpečnostní zóny označila za porušení své suverenity. Uvedla také, že zóna je součástí tureckých expanzionistických ambicí v Sýrii, kterým pomáhají Spojené státy spolu s kurdskými jednotkami.

Syrské ministerstvo zahraničí v dnešním prohlášení odsoudilo společné hlídkování Američanů a Turků při vytváření bezpečné zóny na severu Sýrie jako hrubé porušení suverenity a územní celistvosti Sýrie.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama