Po boku Navalné budou na chod nadace dohlížet europoslanec a bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt, americká novinářka Anne Applebaumová a americký filozof Francis Fukuyama. Fungování fondu bude zcela transparentní, uvedl Navalnyj. Prvním příspěvkem na chod organizace se stane prémie Sacharovovy ceny za svobodu myšlení ve výši 50.000 eur (asi 1,2 milionu korun), kterou Navalnyj získal v loňském roce.

"Korupce zabíjí. Teď, když na ukrajinská města létají Putinem vyslané rakety, je to jasnější než kdy dřív. Putin a jeho okolí dělali roky všechno pro to, aby se udrželi u moci a mohli pořád jen krást. Nechali se pobláznit beztrestností a rozpoutali válku," stojí na webu organizace.

Letos v březnu byl Navalnyj odsouzen k devítiletému trestu za podvod a pohrdání soudem. Ještě dříve mu justice vyměřila 2,5 roku vězení kvůli porušení podmínky dřívějšího rozsudku za údajnou zpronevěru. Opoziční vůdce tvrdí, že obvinění proti němu jsou vykonstruovaná a mají za cíl zmařit jeho politické ambice. Loni v červnu označil ruský soud organizace spojené s Navalným včetně Fondu boje proti korupci (FBK) za extremistické a zakázal jejich činnost.