Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Věznice sdělila, proč zemřel Alexej Navalnyj

Alexej Navalnyj
Alexej Navalnyj
Foto: Twitter

Matce zesnulého ruského opozičního lídra Alexeje Navalného bylo sděleno, že jejího syna postihl "syndrom náhlého úmrtí." Informovaly o tom v sobotu Navalného spolupracovníci, píše agentura Reuters.

Navalného matka Ludmila přicestovala do trestanecké kolonie IK-3, kde její vězněný syn v pátek zemřel, v sobotu ráno v doprovodu jeho právníka. Tam jim řekli, že tělo už bylo odvezeno a že rodině bude vydáno až po ukončení vyšetřování.

"Když Alexejův právník a matka dorazily ráno do kolonie, řekli jim, že příčinou smrti byl syndrom náhlého úmrtí," napsal na síti X Ivan Ždanov, ředitel Navalného Protikorupční nadace.

Podle agentury Reuters jde o nejasný termín, který se používá pro různé kardiologické syndromy způsobující zastavení srdeční činnosti a smrt.

Ludmile Navalné také předali oficiální oznámení o synově úmrtí, ve kterém se uvádí, že její syn zemřel v pátek 16. února ve 14:17 místního času, uvedla mluvčí zesnulého politika Kira Jarmyšová.

Jarmyšová i Ždanov předtím oba uvedli, že Navalného "s velkou pravděpodobností" v trestanecké kolonii zavraždili. Ruské úřady zatím nestanovily oficiální příčinu smrti. Ve věci probíhají vyšetřovací a lékařské úkony, které koordinuje Vyšetřovací výbor Ruské federace (Sledkom).

Kde se momentálně nachází tělo zesnulého, není jasné. Zaměstnanec trestanecké kolonie Ludmile Navalné řekl, že tělo převezli představitelé Sledkomu do asi 50 km vzdáleného města Salechard. Jarmyšová ale uvedla, že jeho ostatky se v tamní márnici nenacházejí.

"Alexej Navalnyj byl zavražděn. Jeho smrt nastala 16. února ve 14:17 místního času, uvádí se v oficiální zprávě pro Alexejovu matku," napsala Jarmyšová na síti X.

"16. února 2024 v nápravné kolonii číslo 3 upadl vězeň Navalnyj po procházce do bezvědomí. Zdravotníci dorazili ihned, byli přivoláni záchranáři. Všechny provedené resuscitační pokusy skončily bez pozitivního výsledku. Lékaři potvrdili úmrtí vězně. Příčina smrti byla stanovena," uvedla federální vězeňská služba v prohlášení zveřejněném v pátek.

Podle ruské státní agentury TASS už byl o úmrtí opozičního politika informován prezident Vladimir Putin. Navalného právní zástupce Leonid Solovjov řekl ruským médiím, že se zatím nebude k záležitosti vyjadřovat.

Navalnyj začal svoji veřejnou kariéru jako právník a později se stal politickým blogerem a aktivistou. Jeho popularita stoupla díky jeho schopnosti odhalovat korupci prostřednictvím sociálních médií a internetu. Navalnyj se stal známým svými investigativními reportážemi a videi, ve kterých odhaloval korupci na různých úrovních ruského státu.

V roce 2011 se Navalnyj stal jedním z hlavních organizátorů masových protestů proti volebním podvodům a korupci ve vládě. Tyto protesty vyvrcholily v Moskvě a jiných ruských městech a tisíce lidí během nich vyjádřily svůj nesouhlas se současným politickým systémem.

Navalnyj také založil protikorupční nadaci, nevládní organizaci zaměřenou na boj proti korupci v Rusku a na prosazování transparentnosti a spravedlnosti. Jeho práce pro nadaci mu přinesla nejen uznání, ale také mnoho nepřátel v ruském establishmentu.

Navalnyj byl opakovaně zatýkán a souzen ruskými úřady kvůli svým politickým aktivitám. Jeho zadržení vyvolalo protesty doma i v zahraničí, kde mnoho západních zemí odsoudilo postup ruské vlády.

V srpnu 2020 byl Navalnyj otráven nervovým jedem a byl hospitlizován v Německu. Podezření z útoku směřovalo k ruským úřadům, což vyvolalo další mezinárodní rozhořčení.

Navalnyj se po zotavení vrátil do Ruska, kde byl opět zatčen a následně odsouzen k mnoha letům vězení. Jeho zadržení a soudní procesy vyvolaly další protesty a vlnu solidarity doma i v zahraničí.

Témata:  Alexej Navalnyj

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.