"Armádní jednotky nyní ovládají celý Sarákib," informovala syrská státní televize. Město leží na klíčové silnici M5, která spojuje jih země včetně Damašku s Halabem (Aleppem) na severu. Před týdnem vojsko na této trase obsadilo i další strategické město Maara an-Numán jižně od Sarákibu.

"Naším cílem je silniční tah zabezpečit a vyhnat z něj teroristy," řekl syrské státní televizi jeden z důstojníků na místě. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v Sýrii monitoruje z Británie, musí vládní složky vyklidit ještě 30 kilometrů cesty. Silnici pak poprvé od roku 2012 budou mít plně pod kontrolou.

Syrská armáda dnes rovněž ovládla čtyři vesnice v provincii Halab, které se nacházejí v blízkosti dálnice, informovala s odvoláním na syrskou státní televizi agentura AP.

Ofenzivu v Idlibu zahájila syrská armáda loni v dubnu a do srpna, kdy bylo vyjednáno křehké příměří oznámené Moskvou, tam zahynula tisícovka civilistů. Na 400.000 lidí muselo podle OSN opustit domovy. Boje znovu zesílily koncem listopadu. Od té doby uprchlo dalších na 350.000 Syřanů, většinou žen a dětí, k tureckým hranicím.

O vyostřené situaci v Idlibu by dnes měla v Ankaře jednat ruská delegace. Rusko v konfliktu stojí na straně Damašku.

Postup syrské armády kritizuje Ankara. V Sýrii má 12 pozorovacích stanovišť, z nichž se tři ocitly v obležení syrských jednotek. "Naše pozorovací stanoviště jsou stále v provozu a jsou schopna se chránit," upozornilo na twitteru turecké ministerstvo obrany. "V případě nového útoku odpovíme s co největší silou, na základě práva na sebeobranu," varovalo.

Turecký prezident Recep Tayyip ve středu pohrozil, že pokud se syrská armáda do konce měsíce nestáhne za linii tureckých pozorovacích stanovišť v Idlibu, vyženou ji z oblasti turečtí vojáci. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) dnes uvedla, že za posledních 24 hodin přijelo do Idlibu na 430 tureckých vojenských vozidel. Turecká armáda si rovněž vytvořila nové stanoviště ve vesnici Mastúmá jen několik kilometrů jižně od města Idlib.

Syrské jednotky v pondělí při vzájemném ostřelování zabily sedm tureckých vojáků a Turecko v odvetě připravilo o život 76 syrských vojáků.

"Musím jasně říci, že je pro nás nemožné tolerovat to, co se odehrálo v Idlibu," komentoval dnes situaci mluvčí tureckého prezidenta Fahrettin Altun. Incident Ankaru rozzuřil, píše AFP, podle které Turecko následně požádalo Moskvu, aby vyvinula tlak na syrský režim a aby ofenzivu skončila.