Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vztahy EU s Británií se zhoršují. Brusel zahájil řízení kvůli porušení brexitové dohody

Ursula von der Leyenová
Ursula von der Leyenová
Foto: Instagram

Evropská komise zahájila s Británií právní řízení kvůli porušení loni schválené brexitové dohody. Oznámila to dnes předsedkyně EK Ursula von der Leyenová, podle níž dal Brusel Londýnu měsíc na vyjádření.

Exekutiva Evropské unie neúspěšně žádala britskou vládu, aby do konce září z návrhu kontroverzního zákona o vnitřním trhu vypustila pasáže porušující právně závaznou dohodu. Britská Dolní sněmovna však v úterý návrh schválila v původní podobě, čímž podle von der Leyenové zásadně nabourala vzájemnou důvěru.

Návrh s cílem zajistit volný obchod mezi všemi částmi Británie porušuje takzvaný protokol o Severním Irsku, jenž je jedním z pilířů brexitové dohody, kterou loni schválila unie i Británie. Podle něj bude tato část Británie součástí unijního volného trhu, což má zabránit vzniku tvrdé hranice mezi britským Severním Irskem a Irskou republikou, která zůstala součástí EU. Aby mohl vstoupit v platnost, musí zákon ještě schválit Sněmovna lordů.

"Lhůta vypršela včera (ve středu) a problematické pasáže nebyly odstraněny. Proto se dnes komise rozhodla zaslat britské vládě dopis, který formálně zahajuje řízení pro porušení povinností," řekla von der Leyenová. Brusel je podle ní nadále otevřen dialogu.

Press statement by President @vonderleyen on the implementation of the Withdrawal Agreement between the EU and the UK.https://t.co/Q1doAKnWFQ

— European Commission ?? (@EU_Commission) October 1, 2020

Spojené království má do konce tohoto měsíce čas předložit k výzvě své připomínky. Po prozkoumání těchto připomínek nebo v případě, že připomínky předloženy nebudou, může komise případně rozhodnout o vydání odůvodněného stanoviska. Po něm by případ obdržel Soudní dvůr EU, který může v konečném důsledku rozhodnout o finanční pokutě pro Británii za nedodržení unijního práva. Celý proces se nicméně může táhnout roky a Británie bude mít dostatek prostoru k případné změně kurzu, upozorňuje agentura Reuters.

Británie již od konce ledna není členskou zemí, během přechodného období trvajícího do konce roku se na ní však vztahují členské povinnosti, jejichž plnění kontroluje EK.

Podle britské vlády je zákon o vnitřním trhu pojistkou pro případ, že by se dohodu do konce roku nepodařilo vyjednat. V reakci na dnešní oznámení kabinet uvedl, že již dříve "jasně vysvětlil důvody", které ho k přijetí kontroverzní právní normy vedly. "Musíme vytvořit právní jistotu, abychom vždy plnili své závazky vůči Severnímu Irsku a chránili výdobytky mírového procesu," řekl vládní mluvčí.

Podle některých unijních politiků zákon výrazně zkomplikuje už tak složitá vyjednávání o budoucích vztazích, jejichž další kolo pokračuje dnes v Bruselu. Evropští i unijní vyjednavači dnes podle Reuters oznámili, že se zatím nepodařilo přiblížit stanoviska ohledně státní pomoci, což je jeden z hlavních sporných bodů bránících uzavření dohody o budoucích obchodních vztazích.

Krátce po ohlášení rozhodnutí komise klesla britská libra o 0,6 procenta oproti dolaru a 0,5 procenta oproti euru.

Témata:  Brexit Ursula von der Leyenová EU Velká Británie Evropská komise (EK)

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.