Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

WHO obhajuje její šéf Ghebreyesus. Organizaci kritizuje Trump

Světová zdravotnická organizace (WHO)
Světová zdravotnická organizace (WHO)
Foto: Reprofoto ČT

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes prohlásil, že jeho organizace od počátku konala rychle a rozhodně, aby varovala svět před koronavirovou nákazou.

WHO v poslední době ostře kritizoval kvůli údajně nedostatečné počáteční reakci mimo jiné americký prezident Donald Trump. Tedros dnes podle agentury AFP rovněž oznámil, že na čtvrtek svolá expertní komisi WHO, aby zhodnotila dosavadní vývoj pandemie.

"WHO od počátku reagovala rychle a rázně, aby varovala svět," prohlásil dnes podle agentury Reuters Tedros. "Bili jsme na poplach včas a bili jsme na poplach často," řekl šéf WHO a ujistil, že organizace, která 30. ledna vyhlásila globální stav zdravotní nouze, je si počíná transparentně a zodpovědně.

Tedros se vrátil k práci WHO v uplynulých měsících a řekl, že díky ní bylo vyškoleno 2,3 milionu zdravotníků a provedeny miliony testů. Připomněl také, že WHO vnesla do temných hodin "hudbu a smích", když nedávno uspořádala telekonferenci s populární zpěvačkou Lady Gaga.

Další zástupce WHO Mike Ryan dnes řekl, že organizace chystá v příštích týdnech "obrovské navýšení" dodávek testů do 40 chudších zemí. Dostupnost testů je podle něj v mnoha částech světa, například v Africe, nadále zásadní otázkou. WHO prý nyní pracuje v prostředí "velmi narušeného globálního dodavatelského řetězce", kdy jsou výroba a distribuce krajně obtížné.

Témata:  WHO Donald Trump EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.