Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

WHO: Povinné očkování proti covidu-19 by mělo být až poslední možností

Světová zdravotnická organizace (WHO)
Světová zdravotnická organizace (WHO)
Foto: Reprofoto ČT

Nařídit povinné očkování proti covidu-19 by mělo být až tou úplně poslední možností, ke které by se měly země uchýlit ve chvíli, kdy selžou všechny ostatní způsoby, jak lidi motivovat k vakcinaci. Na pravidelné tiskové konferenci to dnes řekl šéf evropské sekce Světové zdravotnické organizace (WHO) Hans Kluge.

Podle něj zatím nelze s jistotou určit, jaký vliv na vývoj pandemie bude mít koronavirová varianta omikron. Odborníci totiž nemají dost dat, aby zjistili, zda je nakažlivější a nebezpečnější než dosud dominantní varianta delta.

Systém evidence WHO ukazuje, že k 6. prosinci se potvrdilo celkem 432 případů nákazy variantou omikron v 21 zemích. Podle Klugeho jsou ale stále k dispozici jen předběžné informace o tom, zda tato varianta viru SARS-CoV-2 představuje reálné riziko. Není jasné ani to, jak účinné jsou v boji s omikronem současné prostředky léčby a prevence jako vakcíny a léčiva.

"Očkování by se mělo nařizovat povinně až v krajních případech a jen tehdy, když jsou vyčerpané všechny další proveditelné způsoby, jak zvýšit proočkovanost," řekl Kluge. Prioritou by podle něj nyní měla být lepší ochrana dětí mezi pěti a 14 lety, což je aktuálně věková skupina, která je koronavirem nejvíce zasažená.

Povinné očkování proti covidu-19 ohlásilo Rakousko, které k němu chce přistoupit od února. Směřuje k němu i Německo. V dalších zemích včetně Maďarska, Francie či Itálie je povinné očkování u vybraných profesí. České ministerstvo zdravotnictví chystá vyhlášku, která by měla od března zavést povinné očkování proti covidu-19 u vybraných profesí a u lidí nad 60 let. Nastupující vláda Petra Fialy ale s povinnou vakcinací lidí nad 60 let nesouhlasí.

Témata:  WHO očkování

Související

Aktuálně se děje

27. listopadu 2024 20:05

Češi si od ledna připlatí za plyn i 2000 korun. Mohou za to poloprázdné plynovody

Čechům od příštího roku vzrostou regulované platby za distribuci zemního plynu. V případě domácností to bude až o patnáct procent, vyplývá z příslušného cenového návrhu Energetického regulačního úřadu. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy