Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

WHO: Svět by měl zabránit přerušení humanitární pomoci Afghánistánu

Světová zdravotnická organizace (WHO)
Světová zdravotnická organizace (WHO)
Foto: Reprofoto ČT

Sanitární vybavení v Afghánistánu je velmi zranitelné a zůstává terčem útoků. Světové společenství by proto mělo zabránit přerušení humanitární pomoci zemi, kterou nyní fakticky ovládá hnutí Tálibán. Oznámila to dnes Světová zdravotnická organizace (WHO) .

"Otázkou přežití milionů Afghánců je zachování humanitární pomoci včetně zajištění sanitárních služeb a zdravotnického materiálu. Tyto služby by neměly být přerušeny," zdůraznila WHO v prohlášení, jež vydala po návratu radikálního Tálibánu k moci po 20 letech.

"Na zranitelném zdravotnickém sytému se v Afghánistánu podepsaly měsíce násilí. Systém má nedostatek základních potřeb už kvůli pandemii koronaviru," připomněla WHO a vyzvala k ochraně civilistů, zdravotníků, pacientů a sanitárního zařízení.

Od ledna do července bylo terčem útoků 26 zdravotních pracovišť a o život přišlo 12 zaměstnanců.

Tálibán ovládl Afghánistán nečekaně rychle a ještě před vypršením termínu, který dal americký prezident Joe Biden ke stažení všech Američanů a jímž je 31. srpen.

Ačkoli se Tálibán snaží dělat dojem, že neobnoví drakonické poměry z dob své minulé vlády v letech 1996 až 2001, některé země, které se podílely na humanitární pomoci, jsou nyní zdrženlivé, napsala AFP.

Patří k nim USA a Washington dal najevo, že očekává, že bude Tálibán respektovat humanitární zákony a práva žen. Německo, které patří k největším deseti dárcům, v pondělí pozastavilo svou pomoc Kábulu, která měla letos činit 250 milionů eur (přes šest miliard korun). Podle AFP zatím k situaci mlčí Mezinárodní měnový fond i Světová banka, ale i ty by mohly svou finanční pomoc Afghánistánu zmrazit.

WHO v Afghánistánu stále působí a oznámila růst případů "průjmů, podvýživy, vysokého tlaku a symptomů koronaviru" v Kábulu a dalších velkých městech.

Témata:  Afghanistán WHO

Související

Aktuálně se děje

27. dubna 2025 18:30

Den, kdy se definitivně rozpadla Jugoslávie. Roku 1992 odstartovalo učiněné peklo

Vyhlášení Svazové republiky Jugoslávie dne 27. dubna 1992 bylo zoufalým pokusem Srbska a Černé Hory udržet moc nad rozpadající se federací. Následovala série krvavých válek, etnických čistek a izolace. NATO nakonec po několika letech utrpení zasáhlo. Ne z humanistického idealismu, ale ze strachu před šířením chaosu a ztrátou vlivu na Balkáně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy