"Otázkou přežití milionů Afghánců je zachování humanitární pomoci včetně zajištění sanitárních služeb a zdravotnického materiálu. Tyto služby by neměly být přerušeny," zdůraznila WHO v prohlášení, jež vydala po návratu radikálního Tálibánu k moci po 20 letech.

"Na zranitelném zdravotnickém sytému se v Afghánistánu podepsaly měsíce násilí. Systém má nedostatek základních potřeb už kvůli pandemii koronaviru," připomněla WHO a vyzvala k ochraně civilistů, zdravotníků, pacientů a sanitárního zařízení.

Od ledna do července bylo terčem útoků 26 zdravotních pracovišť a o život přišlo 12 zaměstnanců.

Tálibán ovládl Afghánistán nečekaně rychle a ještě před vypršením termínu, který dal americký prezident Joe Biden ke stažení všech Američanů a jímž je 31. srpen.

Ačkoli se Tálibán snaží dělat dojem, že neobnoví drakonické poměry z dob své minulé vlády v letech 1996 až 2001, některé země, které se podílely na humanitární pomoci, jsou nyní zdrženlivé, napsala AFP.

Patří k nim USA a Washington dal najevo, že očekává, že bude Tálibán respektovat humanitární zákony a práva žen. Německo, které patří k největším deseti dárcům, v pondělí pozastavilo svou pomoc Kábulu, která měla letos činit 250 milionů eur (přes šest miliard korun). Podle AFP zatím k situaci mlčí Mezinárodní měnový fond i Světová banka, ale i ty by mohly svou finanční pomoc Afghánistánu zmrazit.

WHO v Afghánistánu stále působí a oznámila růst případů "průjmů, podvýživy, vysokého tlaku a symptomů koronaviru" v Kábulu a dalších velkých městech.