Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

WHO varuje před rozsáhlým rušením proticovidových opatření

Světová zdravotnická organizace (WHO)
Světová zdravotnická organizace (WHO)
Foto: Reprofoto ČT

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes varovala před rozsáhlým a předčasným rušením proticovidových opatření. Domněnka, že už jsou očkováním všichni chráněni a že je proto opět možný úplný návrat k normálu, je nebezpečná pro Evropu i pro další regiony, varoval dnes v Ženevě krizový manažer WHO Mike Ryan.

"Nyní je na místě největší opatrnost," řekl Ryan na tiskové konferenci. Přitom neadresoval přímá doporučení nebo kritiku Británii, jejíž premiér Boris Johnson v pondělí i přes narůstající počet nakažených potvrdil, že se od 19. července v Anglii zruší zbývající koronavirová omezení. Obyvatelé se tak například budou moci rozhodnout, zda budou na veřejnosti nosit roušky a dodržovat rozestupy.

"Když se otevře, přenosů přibude," varoval dnes Ryan. Upozornil také, že ještě nejsou všichni lidé naočkovaní proti covidu-19 a navíc není jasné, nakolik vakcíny chrání proti šíření infekce. Vlády by nyní neměly ukvapeně dávat v sázku pokrok v boji proti pandemii, zdůraznil Ryan.

"V dostihu s očkovacími látkami mají nyní náskok virové varianty," varoval dnes šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Opět přitom podle agentury DPA obvinil bohaté země, že výrazně nedostatečným zásobením chudších zemi vakcínami umožnily šíření a také vznik nakažlivějších variant.

Témata:  WHO koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

27. dubna 2025 18:30

Den, kdy se definitivně rozpadla Jugoslávie. Roku 1992 odstartovalo učiněné peklo

Vyhlášení Svazové republiky Jugoslávie dne 27. dubna 1992 bylo zoufalým pokusem Srbska a Černé Hory udržet moc nad rozpadající se federací. Následovala série krvavých válek, etnických čistek a izolace. NATO nakonec po několika letech utrpení zasáhlo. Ne z humanistického idealismu, ale ze strachu před šířením chaosu a ztrátou vlivu na Balkáně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy