reklama

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na dnešní tiskové konferenci uvedl, že agentura s pomocí Francie a Německa obdrží finanční prostředky a politickou podporu, kterou potřebuje.

Americký prezident Donald Trump minulý měsíc prohlásil, že USA přerušují s WHO kontakty, formálně ale agenturu neuvědomil. Spojené státy byly dosud největším přispěvatelem WHO - jen v roce 2019 organizaci poslaly 400 milionů dolarů (9,58 miliardy korun), tedy asi 15 procent jejího rozpočtu.

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn řekl, že 500 milionů eur (13,4 miliardy korun) byla nejvyšší částka, kterou kdy Německo WTO přispělo. "Potřebujeme dnes silnou, transparentní a odpovědnou WHO více než kdy jindy," řekl. Organizace podle něj musí být schopna vést a koordinovat celosvětový boj proti pandemii.

Francie uvedla, že vynaloží 90 milionů eur (2,41 miliardy korun) na výzkumné centrum WHO v Lyonu a dalších 50 milionů eur (1,34 miliardy korun) na další výdaje organizace. "Jsem pevně přesvědčen, že svět potřebuje více než kdy jindy multilaterální organizaci," řekl francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran. "Potřebujeme globální odpověď (na covid-19) a poskytnout ji může pouze WHO," dodal.

Vlády evropských zemí nyní spolupracují se Spojenými státy na plánech reformy WHO, uvedla minulý týden agentura Reuters s odvoláním na evropské zdravotnické zdroje. Podle agentury to znamená, že Evropa sdílí s USA část výtek, které Spojené státy přiměly organizaci opustit.

Nákaza, která se začala loni v prosinci šířit z Číny, dosud postihla 210 zemí a území. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse se po celém světě nakazilo koronavirem více než 9,45 milionu lidí a přes 483.000 lidí po komplikacích doprovázejících nemoc covid-19 zemřelo.

Zatímco v Evropě se situace nyní podle Tedrose zlepšuje, globálně tomu tak není. Uvedl, že v nadcházejícím týdnu se očekává, že celkový počet nakažených dosáhne deseti milionů a počet mrtvých s covidem-19 pak 500.000.

Tedros, který dnes jednal přes videomost s členy zdravotního výboru Evropského parlamentu, rovněž prohlásil, že po překonání pandemie by se svět neměl vracet k zaběhnutým pořádkům, ale měl by vybudovat nový řád, který by byl spravedlivější, zelenější a který by pomáhal v tažení proti klimatickým změnám.

K vakcíně proti covidu-19, na které ve světě pracují desítky subjektů, Tedros řekl, že doufá v její vývoj do jednoho roku, v případě urychlení i o několik měsíců dříve. Očkovací látka, pokud bude vyvinuta, by se podle šéfa WHO měla stát globálním veřejným statkem, aby z ní měl užitek každý. Dodal, že WHO již vypracovala postup přidělování vakcíny, což ale bude vyžadovat světovou politickou podporu.

reklama