Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

WHO zvažuje přejmenování opičích neštovic, dalo nové názvy kmenům viru

Světová zdravotnická organizace (WHO)
Světová zdravotnická organizace (WHO)
Foto: Reprofoto ČT

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes ohlásila, že zvažuje přejmenování opičích neštovic. Stávající název infekční nemoci by prý totiž mohl být vnímán jako hanlivý či s rasistickým podtextem, napsala agentura AP. WHO se rozhodla změnit názvy dvou kmenů viru, které odkazovaly na místa v Africe.

WHO oznámila, že zahájila veřejnou konzultaci ohledně změny názvu infekční nemoci. Její mluvčí uvedl, že od lékařů a vědců WHO již obdržela řadu zajímavých podnětů na přejmenování. Není však stále jisté, zda a kdy WHO název změní.

Organizace už rozhodla o přejmenování dvou kmenů viru, jejichž znění odkazovalo na názvy oblastí v Africe. Kmen z Konžské pánve (či středoafrický) se stal kmen I. a západoafrický kmen dostal název kmen II. WHO udělení nových názvů odůvodnila rizikem stigmatizace a snahou se vyvarovat názvů, jež by mohly urazit společenské, národní, náboženské či jiné skupiny.

Opičí neštovice dostaly svůj název v souvislosti s prvním popisem této nemoci ze strany dánských vědců v roku 1958. Co se týče kmenů, není neobvyklé, že nemoci dostávají názvy s odkazem na místa, kde byla nemoc poprvé zachycena či popsána. Agentura AP v tomto ohledu poukazuje na názvy jako španělská chřipka, vir marburg či japonská encefalitida.

Na konci července WHO vyhlásila kvůli opičím neštovicím nejvyšší stupeň varování. Nemoc se v květnu rozšířila mimo země v západní a střední Africe, kde se běžně vyskytovala. WHO od začátku roku zaznamenala přes 31.000 případů nákazy, z nichž zhruba 60 procent připadá na Evropu a dalších 40 procent na americký kontinent.

Témata:  opičí neštovice WHO

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.