Borrell dnes v Evropském parlamentu uvedl, že do Madridu bylo zatím letecky převezeno 106 členů personálu unijních institucí v Afghánistánu.

V Evropě se nacházejí již také přibližně čtyři stovky Afghánců spolupracujících s unijními institucemi a jejich rodiny. Dalších 300 těchto lidí na evakuaci teprve čeká a snaží se dostat na kábulské letiště. Zachránit co nejvíce Afghánců, kteří v zemi dříve pracovali v unijních institucích, je podle Borrella "naší morální povinností".

Podle šéfa evropské zahraniční politiky je poslední vývoj v Afghánistánu "katastrofou a noční můrou". Neschopnost předpovědět návrat radikálního islamistického hnutí Tálibán k moci označil Borrell za selhání zpravodajských služeb.

Evropská služba pro vnější činnost (ESVA) dříve apelovala na členské země, aby přijaly 500 afghánských státních příslušníků, kteří v uplynulých dvou desetiletích pracovali pro EU například jako překladatelé či zajišťovatelé logistiky a kterým po převzetí moci radikálním islamistickým hnutím Tálibán hrozí v Afghánistánu smrt či pronásledování.

Španělsko v úterý nabídlo, že na svém území dočasně tyto Afghánce přijme. Mělo by se jednat o zhruba 400 osob a jejich rodiny. Země je ochotná udělit až 60 z nich azyl, zbytek by měly přijmout ostatní členské země bloku. Chorvatsko ve středu oznámilo, že je připraveno přijmout 20 osob.