Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Z řady míst obsazených v posledních dnech Tálibánem prchají lidé do Kábulu

Afghanistán
Afghanistán
Foto: Pixabay

Z řady afghánských lokalit obsazených v posledních dnech bojovníky islamistického hnutí Tálibán prchají podle dostupných informací tisíce místních obyvatel. Často míří do Kábulu, který zatím kontrolují vládní vojska, a kde utečenci podle médií táboří pod širým nebem.

Tálibán při překvapivé ofenzivě v posledních dnech rychle obsadil správní střediska více než poloviny afghánských provincií a mnohde se nesetkal s žádným nebo jen s minimálním odporem. Kábul spolu s Mazáre Šarífem na severu země a s východoafghánským Dželálábádem představují poslední tři velká města, v nichž zatím udržela kontrolu afghánská vláda. O čtyřsettisícový Mazáre Šaríf se přitom podle představitele místního guvernéra od dnešního rána bojuje.

Mezi významná centra, která padla do rukou Tálibánu, patří západoafghánský Herát se zhruba 600.000 obyvatel. "Vypadá teď jako frontová linie, jako město duchů... Lidé se buď dali na útěk, nebo se skrývají ve svých domech," citovala agentura Reuters jednoho ze členů městské rady, se kterým se podařilo navázat telefonické spojení.

Tálibán podle agentury AP mimo jiné obsadil rozhlasovou stanici v jihoafghánském Kandaháru a přejmenoval ji na Hlas šaríe. Šaría je náboženské právo vycházející ze zásad islámu a prosazované Tálibánem. Kandahárský Hlas šaríe má napříště vysílat zpravodajství a citáty z koránu a nepočítá se s tím, že by do programu zařazoval hudbu.

Lidé v této souvislosti vzpomínají na vládu Tálibánu v letech 1996-2001, kdy rozhlas nenabízel populární hudbu, ženy většinou nesměly chodit do práce a dívky do škol a kdy ženy mohly vycházet z domu pouze se zahalenou tváří a v doprovodu mužského příbuzného.

V Kábulu se podle Reuters mnozí uprchlíci v posledních dnech uchýlili do městských parků, kde táboří často jen pod minimálními přístřešky. Lidé v metropoli skupují rýži i další potraviny a také léky a zdravotnický materiál.

"V posledním týdnu přicházeli lidé zejména ze severu, kde se bojovalo. Teď, když se boje rozhořely (i na jihu)... se to zřejmě odrazí na počtech lidí, kteří budou proudit na jih metropole," popsal situaci v Kábulu zpravodaj stanice Al-Džazíra Rob McBride. Podle něj ale desetitisíce nových uprchlíků znamenají, že humanitární situace ve městě je hrozivá.

"Situace má všechny parametry humanitární katastrofy," prohlásil o dění v Afghánistánu představitel Světového potravinového programu OSN Thomson Phiri. Podle světové organizace v důsledku bojů v Afghánistánu od začátku roku opustilo své domovy na 400.000 lidí, z toho 250.000 od května.

O získání víza do některé země mají nyní v Kábulu zájem podle Reuters desetitisíce lidí. Mnohé státy přitom provoz svých zastupitelských úřadů omezují nebo ambasády zcela uzavírají. Takový má být osud například velvyslanectví USA, kvůli jehož evakuaci se Washington rozhodl vyslat do Kábulu na 3000 amerických vojáků.

Témata:  Afghanistán

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 17:34

Netanjahu našel v Evropě prvního spojence. Orbán ho v Maďarsku nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy